کاکتوس ها

کاکتوس آپونتیا

ویژگی های کاکتوس آپونتیا

کاکتوس آپونتیا

کاکتوس آپونتیا گونه ی دیگری از گل های آپارتمانی است ، این نوع کاکتوس به گلابی خار دار ، وزبان مادر شوهر که بومی مکزیک است ، معروف می باشد.این کاکتوس ها برای رشد بهتر خود ، به مکانی پر نور و مستقیم نیاز دارد . کلمه آپونتیا ، یک کلمه ی یونانی است ونام یکی از شهرای یونان می باشد . شکل ظاهری این گل خاص و بسیار شگفت انگیز است .

کاکتوس آپونتیا دارای برگ های پهن ، و راکتی که سر تا سر پوشش آن را تیغ تشکیل داده است .

این تیغ ها هنگام برخورد با دست ، بسیار دردآور هستند .

البته تیغ این گونه از کاکتوس ها سمی نیست .

گل های این گیاه در رنگ های زرد ، لیمویی و نارنجی دیده می شوند .

میوه ی این گیاه به رنگ های سفید وقرمز و طول آن حدود ۶ سانتی متر است .

این گل را نیز ، به نام کاکتوس خرگوشی و راکتی هم می شناسند .

ارتفاع این گونه کاکتوس ممکن است به ۲ متر هم برسند .

کاکتوس آپونتیا

شرایط نگهداری از کاکتوس آپونتیا 

نور :

همانطور که می دانید این گونه از کاکتوس در بیابان رشد می کند

بنابراین به نور مستقیم و زیادی نیاز دارد . 

آبیاری : 

وقتی اسمی از بیابان برای رشد یک گیاه به زبان می آید ، این نکته را فراموش نکنید که گیاه برای رشد بیشتر خود به محل خشک نیاز دارد . این کاکتوس دمای بسیار بالایی را می تواند تحمل کند و نسبت به کم آبی ، گیاهی بسیار مقاوم است . این گیاه به آبیاری کمی نیاز دارد و گلدان هم باید دارای زهکشی خوبی باشد . هنگام آبیاری به خاک گلدان خود نگاه کنید ، اگر خاک گدان خشک بود اقدام به آبیاری نمایید . هر چه دمای یک منطقه بیشتر شود شرایط رشد گیاه نیز بیشتر خواهد شد .

این مطلب را هم بخوانید !
کاکتوس مامیلاریا هانیانا

خاک : 

می توانید از خاک های مخصوص رشد کاکتوس ها استفاده کنید که تهیه آن نیز بسیار ساده است . می توانید آن را تمامی گل فروشی ها تهیه نمایید . به طور کلی خاکی که برای کاکتوس آپونتیا انتخاب می کنید باید دارای زهکشی بالایی باشد ، اما بهترین خاکی که سایت دانه برفی به شما پیشنهاد می کند مخلوطی از ماسه و کوکوپیت می باشد . نسبت ماسه به کوکوپیت را بیشتر کنید .

تکثیر 

بهترین روش قلمه گیری از گیاه مادر است .

قلمه ای به طول ۱۰ سانتی متر انتخاب نمایید و قلمه ها را تا ۳ روز نکارید ، اجازه دهید زخم ها پینه ببندد و بعد از ۳ روز می توانید قلمه ها را بکارید . بستر مناسبی از خاک مخصوص کاکتوس تهیه کنید و قلمه ها را در آن بکارید . طبق شرایط ریشه زایی نور به صورت کم و دما بین ۱۸ تا ۲۵ درجه سانتی گراد باید باشد ، تا ۱۰ روز بعد از کاشت می توانید با مقدار کمی آب قلمه ها را آبیاری نمایید . غبار پاشی نیز روی قلمه ها انجام ندهید .

از طریق کاشت بذر نیز می توانید کاکتوس آپونتیا را تکثیر نمایید .

بهترین فصل برای تکثیر فصل بهار می باشد .

تعویض گلدان ها 

خاک قدیمی ریشه ها را از گیاه جدا کنید ، هر ریشه ای که دچار پوسیدگی شده بود را با دست جدا کنید و گیاه را به گلدان بزرگتری انتقال دهید . گلدان را با خاک جدید و مخصوص کاکتوس پر کنید به یاد داشته باشید در این هنگام چند روزی از آبیاری بپرهیزید .

این مطلب را هم بخوانید !
کاکتوس لوفوفورا ویلیامسی (پیوت)

کود مخصوص : 

از هر کودی برای گیاهان خود استفاده نکنید ، هر نوع گلی بسته به شرایط محیطی و میزان رشد ، کود مخصوص به خود را نیز دارد . کاملترین کود با فرمول اختصاصی برای کاکتوس ، که تمامی عناصر مغذی ، ریز مغذی ، ویتامین ، و دیگر نیاز های کاکتوس را به صورت یکجا دارد استفاده کنید .

برچسب ها

دانه برفی

باعث افتخار ماست که با ارائه اطلاعات به شما عزیزان ، در زیبایی منازل و محیط اطراف شما نقش داشته باشیم .

نوشته های مشابه

دیدگاه بگذارید

avatar
بستن