درختان و گیاهان

درخت سیب

خصوصیات و آبیاری درخت سیب

معرفی درخت سیب 

درخت سیب با نام علمی M.communis و M.pumila جزء گیاهان میوه دار محسوب می شود و از خانواده گل سرخیان می باشد . این درخت ، در سراسر جهان ، برای میوه آن کاشته می شود .

درخت سیب متعلق به سرزمین آسیای مرکزی می باشد .

در این مکان گونه های وحشی آن مانند ، مالوس ، سیورسی مشاهده می شود .

درخت سیب در کشورهای اروپایی و آسیایی نیز گسترده شده است . این درخت مقاومت بالایی دارد و در برابر دماهایی بین ۳۰ – الی ۴۵ – مقاوم است و می تواند سرماهای شدید را به خوبی تحمل نماید . بنابراین اگر قصد دارید ، میوه ای در حیاط منزل خود بکارید ، درخت سیب ، گزینه خوبی به شمار می آید . جالب است بدانید ، میوه های به دست آمده در سرما ، خیلی خوشمزه تر و لذیذتر هستند نسبت به میوه های به دست آمده در گرما . میوه ها در روز های گرم ، رنگی کدر و بافتی نرم دارند . درختانی که از نظر میوه و ظاهر با درخت سیب شباهت یکسانی دارند ازگیل و گلابی می باشند .

مالوس ، دارای ۱۵ گونه اصلی می باشد . اما در برخی از دسته بندی ها ، گونه های آن به ۳۳ گونه متفاوت نیز می رسد . در جنوب غربی روسیه ، تنوع گونه های مالوس به وفور یافت می شود . از انواع سیب می توان به سیب سرخ و طایی و سیب امپراطور و … اشاره کرد . با دانه برفی همراه باشید تا خصوصیات درخت سیب و همچنین کاربرد میوه آن را برای شما دوستان عزیز به اشتراک بگذاریم .

 

درخت سیب

نگهداری از درخت سیب 

خاک مورد نیاز 

درخت سیب را در هر خاکی که بکارید می تواند رشد کند . البته حاصلخیز بودن خاک نیز ، جز شروط رشد آنها به حساب می آد . این گیاهان به راحتی در خاک باغچه می توانند رشد نمایند . البته می توانید ، برای جذب بالای مواد معدنی ، از خاک های لوم یا لیمونی نیز استفاده کنید .

اگر گیاه را در ابعاد گستره و برای تشکیل باغ می کارید : 

باید در نظر داشته باشید که سطح آبهای زیر زمینی در آن منطقه بالا نباشد .

زیرا :

 • مانع گسترش درخت سیب در خاک شده
 • رطوبت فراوان مانع از رسیدن اکسیژن به ریشه خواهد شد

ویژگی های خاک لیمونی یا لوم 

هنگامی که خاک دارای مواد معدنی بالا باشد ، یعنی از خورد شدن سنگ ها به وجود آمده است که بر حسب اندازه به رس ، شن و سیلیت تقسیم می شود . زمانی که خاک مقدار معینی از این سه جز را داشته باشد ، بدین معنی است که مواد معدنی و آلی خوبی را داراست که به اصطلاح به آنها خاک لیمونی گفته می شود .

آبیاری درخت سیب

این گیاهان برای رشد خود به ۶۵۰ الی ۱۰۰۰ میلی متر بارندگی نیاز دارند .

آبیاری درخت سیب به تناسب گونه آنها متفاوت است .

هر درخت سیب معمولا در هر سال ، ۲۵ متر مکعب آب نیاز دارد .

میزان مصرف روزانه هر درخت معمولا ۲۰ الی ۲۰۰ لیتر در روز می باشد .

 

نور درخت سیب

این درخت را در مکان هایی که نور مستقیم خورشید می تابد می توان کاشت .

دریافت نور بیشتر برای این درخت می تواند باعث تولید بهتر و با کیفیت تر میوه آن شود .

کود دهی و تغذیه :

کود دهی برای درختان میوه ، امری ضروری و مهم محسوب می شود .

استفاده از کود ازت که موجود در خاک است برای این درخت بسیار مفید بوده ، چرا که جذب این نوع کود در درخت سیب بالاست . اگر از کود های شیمیایی نیز استفاده کردید ، دقت داشته باشید که این کود ها ، در زمان کاشت درخت درون چاله ریخته نشود ، زیرا باعث از بین رفتن ریشه درخت خواهد شد .

تکثیر 

رایجترین و متداولترین روشهای تکثیر درخت سیب دو روش زیر می باشد :

پیوند زدن

کاشت بذر 

تعریف پایه های درخت سیب :

 گیاه مادر که شما از آن برای تکثیر قلمه ای جدا می کنید پایه نام دارد .

پایه های درخت سیب انواع متفاوتی دارند که در این مطلب به تعدادی از رایجترین آنها اشاره می کنیم .

پایه رویشی چیست ؟

برای عمل پیوند زدن درخت شما به یک قلمه و یک پایه نیاز دارید . درخت مادر که قلمه به آن پیوند زده می شود پایه نام دارد و اگر پایه ای ، به یکی از روش های قلمه ، پاجوش و یا خوابانیدن رشد کرده باشد به آن پایه ، پایه رویشی می گویند . پایه های رویشی معمولا ، از طریق خوابیدن رشد می کند و بعد در محل پیوند خزانه می شوند .

اکثر پایه ها دارای بذر می باشند .

از مهمترین پایه های پا کوتاه ، مالینگ مرتون و مالینگ هستند .

مالینگ 

پایه های مالینگ ، درختانی هستند که به اندازه ۵۴ الی ۵۵ درصد درختان بذری ، سیب تولید می کنند و می توانند حملات آفات را تحمل کنند . پایه های مالینگ ، سازگارترین درختان در هر نوع خاک و یا اقلیمی هستند . تنها مشکل آنها پاجوش های بیش از حد آنهاست .

مالینگ مرتون 

پایه های مرتون ، جز پایه های نیمه استاندارد به شمار می روند .

این پایه مقاومترین نوع پایه به خشکی است .

 

درخت سیب

کاشت درخت سیب از طریق بذر 

برای کاشت بذر درخت سیب ابتدا باید هسته های یک سیب رسیده را بدون آسیب رساندن به آنها جدا نمایید . سپس این هسته ها را درون ظرف آبی ریخته و اگر هسته ای روی سطح آب شناور شد ، آن هسته را بیرون بریزید زیرا احتمال رشد آن کم خواهد بود . مابقی دانه ها را در یک دستمال قرار داده و حدود ۱ ماه مهلت دهید تا کاملا خشک شوند . سپس بذرها را با خاک پیتماس مخلوط کرده و درون یک نایلون در فریزر به مدت ۳ ماه نگه داری کنید . به این مرحله سرمادهی جهت بیرون کشیدن رویان گیاه گفته می شود .  بعد از سه ماه ، می توانید بذر های خود را درون خاک باغچه یا گلدان بکارید . برای کاشت نیازی نیست بذرها در عمق زیاد کاشته شوند یک عمق ۲ سانتی متری برای این امر کفایت می کند .

تکثیر درخت سیب از طریق پیوند زدن 

رایجترین پیوند ، در خزانه ( درخت پایه ، که به صورت خزانه برش می خورد تا قلمه دیگر در آن فرو رود ) ،پیوندشکمی است . برای تهیه پایه به جهت پیوند زدن ، از راههای مختلفی می توان استفاده کرد ، اما متداولترین راه به صورتی است که دو شکاف کم عمق و به صورت عمودی ، بر روی هر دو پایه ایجاد می شود . یکی از پایه ها کوتاه و به صورت افقی و پایه دیگر به صورت بلند و عمودی ، روی ساقه پایه قرار می گیرند . این عمل را در بهار و پاییز انجام دهید چرا که ، قبل از قرار دادن دو پایه روی هم باید پوست آن جدا شود و این عمل فقط در این دو فصل اتفاق می افتد . ساقه های پایه ها آبدار و دارای فعالیت حیاتی می باشند .

از دیگر روش های پیوند ، پیوند جوانه است :

به این شکل که ، برای پیوندک ( همان قلمه ای که روی پایه قرار می گیرد ) ، جوانه هایی در زیر یکی از شاخه های پایه ، جدا کنید . برای جدا کردن آن از یک وسیله برش استفاده کنید . این برش ها را از بالا به پایین انجام دهید . قبل از پیوند ، اول پیوندک را تهیه کنید و سپس اقدام به برش پایه نمایید زیرا با گذشت زمان پایه برش خورده خشک می شود . با یک عدد چاقوی تیز ، پایه را به دو قسمت مساوی تقسیم کرده و پیوندک را درون آن قرار دهید ، با کمی فشار دست ، پیوندک را در جای مورد نظر ثابت نگه دارید ، طوری که پیوندک درون پایه جای بگیرد و با استفاده از یک طناب ، محل اتصال آنها را محکم کنید .

این مطلب را هم بخوانید !
لیندا (پا فیلی)

هرس درخت سیب 

حذف شاخه های درختان و گیاهان برای رشد بهتر و میوه دهی امری کاملا ضروری است . هر گیاهی نسبت به شرایط و رشد آن ، هرس خاص و مورد نیاز خود را می طلبد . حال چگونگی هرس درخت سیب را برای شما بیان می کنیم . هرس در واقع به معنی حذف شاخ و برگ اضافی است که مانع جذب مواد معدنی و رسیدن آن به گیاه مادر می شود . هرس درخت سیب به چند منظور انجام می شود .

۱ – به علت فرم و شکل دلخواه 

۲ – برای ثمر دهی 

۳ – برای جوان سازی 

اگر شاخه های جوان به میوه دهی برسند و چندین ساله باشند ، این شاخه ها به اصطلاح پیر شده اند و توان بار دهی را ندارند . این شاخه ها را حذف کنید تا شاخه های جوان و جدید آماده بار دهی شوند . در سالهای اول کاشت نهال سیب ، می توانید با یک قیچی باغبانی ، سربرداری نمایید . البته قبل از برش ، جوانه های کوچکی باید در قسمت پایینی درخت روئیده باشند . در فصل زمستان نیز ، می توان اقدام به هرس نمود . همانطور که می دانید ، زمستان فصل خواب گیاهان می باشد و بهترین فصل برای هرس درختان میوه و خصوصا سیب ، فصل زمستان می باشد .

در این فصل شاخ و برگ های خشکیده و سیاه رنگ را جدا کنید .

البته دقت داشته باشید که قسمت های شاخه های جوان که معمولا به رنگ صورتی کم رنگ دیده می شود را نباید هرس کرد .

درخت سیب در چند سالگی بار می دهد ؟

یک درخت سیب با گذراندن ۴ سال متوالی و وارد شدن به ۵ سالگی می تواند به بار بنشیند . در این سال ، درخت شما به درختی جوان تبدیل شده و آماده میوه دهی می باشد . بعد از شکل گرفتن درخت سیب ، هرس کردن آن را به حداقل برسانید و تعداد حذف شاخ و برگ را کمتر کنید . در صورت مشاهده آفات ، شاخ و برگ های خشکیده و ضعیف یا پاجوش های آن را می توانید حذف کنید .

علت میوه ندادن درخت سیب 

علل متعدی باعث میوه ندادن درختان سیب می شوند . از جمله :

 • شرایط محیط 
 • آبیاری کم و زیاد
 • آفات
 • تغییرات دما 

بار ارزیابی دقیق می توانید این مشکلات را حل نمایید .

اما علت اصلی میوه ندادن این درخت ، نداشتن توجه به گیاه و آبیاری غیر منظم و نادرست می باشد . البته عدم توانایی درخت در تامین مواد غذایی نیز یکی از علل شایع به حساب می آید . همانطور که اشاره شد ، عواملی مانند سرما و گرما می تواند علت میوه ندادن درخت شما باشد . آفات ، عامل دیگری میوه ندادن درخت سیب هستند . این آفات به درخت حمله ور می شوند و مانع گل دهی و میوه دهی می شوند . اما در روزگار امروز ، برخی افراد با به کار گیری گرده افشانی در سطوح گسترده ، موفق شده اند تولید بیشتر میوه ، نسبت به توان درخت را امکان پذیر کنند .

عدم میوه دهی درخت سیب ممکن است ، در اثر کمبود مواد و عناصر معدنی درون خاک پیدا شده باشد . برگ های تجزیه شده در پای درختان می توانند تا حدودی به حل این مشکل کمک کنند .

علت ریزش میوه های درخت سیب

عوامل متعددی می توانند باعث ریزش میوه ها شوند . مانند :

 • گرما و سرما 
 • شرایط نامساعد
 • آبیاری های غیر اصولی و نادرست 
 • آفات

آبیاری های نادرست و کمبود املاح در خاک ، علت اصلی ریزش میوه های درخت سیب هستند . باد هم می تواند عامل طبیعی برای این مورد به حساب بیاید . البته ناگفته نماند که میوه درخت سیب ، از نظر ابعاد و وزن از میوه درختانی چون گیلاس و آلبالو درشتر است . یکی از علت های این موضوع نیز سنگینی میوه های درختان است و باورزش بادی  نسبتا شدید ، طبیعی است که تعدادی از میوه های درخت ریخته شود بنابراین در این صورت نگران نباشید . آفات و همچنین جانواران مضر می توانند به درختان میوه آسیب برسانند و باعث ریزش میوه و برگهای درخت سیب شوند .

ریزش میوه درخت سیب قبل از برداشت

شرایط محیط ( آب و هوا ) ، می تواند در دوره اصلی رشد میوه و همچنین ریزش آنها تاثیر گذار باشد . وقتی میوه های نارس از درخت می افتد به اصطلاح ، ” لایه ریزش ” شکل گرفته است و این اتفاق معمولا در تابستان های خیلی خشک رخ می دهد و بیشتر در درخت سیب جاناتان مشاهده می شود .

آب و هوای مرطوب در زمستان نیز یکی دیگر از عوامل این مشکل است .

راهکارهای برای میوه دادن درخت سیب و جلوگیری از رشد رویشی را در زیر بررسی می کنیم .

نکته : 

رشد رویشی به این معنی است که درخت تنها رویش کرده و میوه ندهد

جلوگیری از رشد رویشی 

۱ – هرس :

نوع هرس و کیفیت آن در میوه دهی درختان بسیار حائز اهمیت می باشد .

۲ – حلقه برداری :

با یک ابزار تیز مانند کاتر ، حلقه ای در پوست درخت ایجاد کنید .

در این روش مسیر شیره پرورده درخت به ریشه ها قطع می شود و رشد درخت متوقف می گردد .

این روش را تیغ زنی نیز می نامند .

۳ – حلقه برداری و جدا کردن پوست درختان :

در این روش ۲ مرتبه ، حلقه روی پوست درخت ایجاد می کنند .

فاصله حلقه ها نباید زیاد باشد ، یک فاصله دو سانتی متری برای این کار مناسب است . پوسته را از تنه درخت جدا کرده و به صورت وارونه در جای برش زده قرار می دهند .

۴ – خم کردن شاخه به حالت افقی :

در این روش انتهای جوانه ها شکسته می شود .

در این حالت جوانه ها وارد فاز رویشی می شوند .

۵ – ایجاد زخم در تنه درخت :

این روش را برخی از افراد انجام می دهند .

اما دانه برفی این روش را توصیه نمی کند چرا که در اثر ایجاد خراش و زخم های عمیق ، آفت ها می توانند برای گیاهان مشکل ساز شوند .

۶ – استفاده از کود های دارای پتاسیم و فسفات :

برای کاهش رشد رویشی و وارد شدن به فاز زایشی می توانید از این کود ها استفاده نمایید .

۷ – پانسمان کردن :

حذف شاخه های سبز ، و حذف جوان هایی که در حال رشد هستند .

۸ – پیوند زدن :

این عمل برای ضعیف شدن و کوتاه کردن درخت صورت می گیرد .

در این روش کاهش رشد رویشی انجام می شود .

۹ – استفاده نکردن از کود های آزت و نکاشتن گیاهانی که کود آزت تولید می کنند :

مانند کاشتن و پرورش دادن یونجه در پای درختان

۱۰ – استفاده از هورمون ها :

هورمون های سایتوکنین باعث وارد شدن گیاه از فاز رویشی به فاز زایشی می شود .

تعداد درخت سیب در هر هکتار

مصرف آب درختان سیب در تعداد بالا ، معمولا زیاد است .

اما اگر کشاورز یا یک باغدار می خواهد یک باغ گسترده از سیب داشته باشد ، باید تاسیسات آبی خود را به روز کند و از آبیاری قطره ای بهره ببرد . در این شرایط می تواند تعداد درختان از حداقل ۱۲۰ به حداکثر ۵۰۰ اصله در هر هکتار برسد .

این مطلب را هم بخوانید !
گیاه پیچ امین الدوله

 

درخت سیب

خواص درخت سیب 

سیب ها از نظر مزه و طعم به سه گروه تقسیم می شوند .

درخت سیب نیز مانند درخت پیچ امین الدوله ، درخت بلوط ، درخت اقاقیا و درخت بید مجنون دارای خواص فراوانی است .

الف ) سیب های شیرین 

طبیعت گرم و تر دارند 

ب ) سیب های ترش 

طبیعت سرد و خشک دارند

ط ) سیب های خشک 

طبیعت معتدل و کمی خشک دارند 

 • میوه درخت سیب ، اشتها آور و یک تصفیه کننده عالی خون می باشد .
 • مانع تشکیل اسید اوریک در بدن می شود .
 • یک ضد سرطان به شمار می آید .
 • نوع شیرین آن شادی بخش و برای قلب مفید است .
 • آب سیب به سرما خوردگی و گرفتگی صدا کمک می کند و اسهال را برطرف می کند .
 • آب سیب قرمز به همراه کمی عسل به اسهال کودکان کمک می کند .
 • کمپوت سیب ، سرفه خشک را بهبود می بخشد .
 • یک قاشق غذا خوری پوست درخت سیب را کوبیده و در آب بریزید ، شربت آن می تواند به سوزش ادرار کمک کند .
 • دم نوش پوست این درخت به نقرس و درد مفاصل کمک می کند .
 • از عصاره و اسانس سیب در انواع کرم های آرایشی ، شامپوها و صابون ها استفاده می شود .
 • در صنعت کمپوت سازی مورد استفاده قرار می گیرد .
 • در بسیاری از مصارف غذایی نیز کاربرد دارد .

آفات درخت سیب 

 

لیسه درخت سیب

لیسه سیب 

این شب پره ، با بالهای باریک و بلند آفات درخت سیب محسوب می شود و دارای خالهای سیاه ، در سطح بالهای خود می باشد . این آفات به درختان آلو ، زرد آلو و سیب و … حمله ور می شود و می توانند به درختان آسیب برسانند . لارو آنها از برگ ها تغذیه می کنند به طوری که فقط رگ برگ های گیاه دیده می شود . سرعت تکثیر آنها به گونه ای است که حتی می توانند درختان را بدون برگ کنند . در این صورت درختان ضعیف شده و برگ ، گل و میوههای خود را از دست می دهند . در صورت شدت آنها ، از میوه درختان نیز تغذیه می کنند . برای از بین بردن آنها می توانید از سم های مالاتیون و دیازینون قبل از باز شدن گل ها استفاده نمایید .

 

کرم سیب

کرم سیب 

حشره کامل شب پره است .

به رنگ قهوه ای و خاکستری دیده می شود .

آفات درختان سیب و گلابی ، انار ، گردو ، هلو و … هستند .

این آفات تنها از دانه های درخت تغذیه می کنند ، پوست میوه ها را سوراخ کرده و تا مرکز میوه میروند و فضولات لارو را بیرون می ریزند که باعث افتادن میوه درخت خواهد شد . لاو های تولید شده از برگ ها تغذیه می کنند و بعد از دو روز خود را به میوه ها می رسانند . در هنگام مشاهده آنها می توانید از سم های سیستمیک مانند ، زولون ، دیازینون و همچنین روشهای غیر سیستمیک مانند ، جمع کردن میوه های آلوده ، هرس کردن درخت ، شخم زدن و از بین بردن علف ها استفاده نمود .

 

کرم های سفید موجود در ریشه 

این آفات به درختان آلو ، زرد آلو و سیب حمله می کنند.

از ریشه های درخت تغذیه می کنند و در نتیجه از باعث خشک شدن و از بین رفتن درخت خواهند شد .

این آفات ، دارای رنگ های قهوه ای با بالهای سفید هستند .

راه مبارزه با آنها ، شخم زدن ، از بین بردن علف های کنار درخت ، استفاده از پودر دمازینون در سطح خاک و بلافاصله آبیاری آن در جهت نابودی آفات می باشد .

 

سر خرطومی 

این آفت به رنگ قهوه ای و دارای خرطوم است .

معمولا به میوه های سیب و گلابی حمله می کند .

راه های مبارزه با آنها عبارتند از : 

سم های دیازینون و زولون 

البته این سموم در مرحله ی غنچه و قبل از باز شدن گلها کاربرد دارد .

 

سوسک شاخ بلند درخت سیب

سوسک شاخه بلند 

این آفت نوعی سوسک است که شاخک های آن بلند تر از طول بدنش می باشد .

معمولا در میوه های درختان سیب ، گلابی ، به ، گیلاس ، هلو ، زردآلو و درخت بادام دیده می شود . برای از بین رفتن این آفات باید سم پاشی را در دو مرحله انجام داد . مرحله اول در اویل پاییز و مرحل دوم ۱۰ الی ۱۲ روز بعد از آن است که بایستی مجددا تکرار گردد . برای کشته شدن این آفت باید از سموم قوی تر مانند گوزانتیون استفاده نمود .

 

شته مویی

شته مویی درخت سیب 

بدن این نوع از شته ها از ترشحات سفید و مویی تشکیل شده ، تقریبا مانند پنبه .

برای نابود کردن این نوع آفت از سم های دیازینون و متاسیکستوس بهره ببرید .

 

سفیدک سیب

سفیدک سیب 

هر کجا نام درخت سیب هست معمولا سر و کله این آفت نیز پیدا می شود .

از علامت های سفیدک می توان به ایجاد لکه های خاکستری تا سفید که روی برگ ها نمایان می شود اشاره کرد . برگهای جوان دچار پیچ خوردگی شده و در نهایت خشک می شود ، در اثر این آفت شکوفه ها و گلبرگها پژمرده و کاسبرگها گوشتی و ضخیم می شوند و توانایی ایجاد میوه را از دست میرود ،  روی سر شاخه ها منظره سفید رنگی تشکیل شده که  رشد این شاخه ها را متوقف می کند .

برای جلوگیری از این بیماری ، شاخه و سر شاخه ها را هرس نمایید .

استفاده از سم های گوگرد دار و کاراتان در هنگام به وجود آمدن جوانه ها و بعد از ریزش گل ها نیز می تواند مفید باشد .

 

لکه سیاه روی سیب

این بیماری از شایع ترین بیماری های میوه درخت سیب به شمار می رود .

در مناطقی که هوای خشک دارند کمتر باعث آسیب به درخت می شود اما در مناطقی که آب و هوای مرطوب و بهار خنک دارند باعث آسیب شدید شده و معمولا خسارات اقتصادی زیادی بر کشاورزان وارد می کند . این آفت به دو صورت باعث آسیب می شود .

۱ – محبوبیت و پسند کردن میوه ها را به علت وجود لکه های سیاه از بین می برد .

۲ – باعث از بین رفتن درخت در ۲ الی ۳ سال متوالی می شود .

روش مقابله با این مورد شخم زدن گیاه در زمستان ، پاشیدن کودهای نیتروژن دار در پاییز ، استفاده از قارچ کش هایی مانند بنومیل در اواخر فصل پاییز ، تنظیم فاصله درخت ها به وقت کاشت ، هرس به موقع ، استفاده از قارچ کش دودین ، کاپتان ( این قارچ کش ها حداقل باید ۳ مرتبه استفاده شود ) می باشد .

درباره درخت سیب بیشتر بیاموزیم 

 • درخت سیب معمولا به صورت درختچه و یا درخت کوتاه کاشته می شود .
 • این درخت فاقد خار بوده و دارای برگ های ساده با نوک تیز است .
 • گل های آن به رنگ صورتی خود نمایی می کند و جلوه ای بی نظیر به این درخت می بخشند .
 • گلبرگ ها معمولا دارای ۵ پر به هم چسبیده هستند و پرچم ها درون آنها دیده می شوند .
 • درختان سیب ، معمولا طبیعت سرد دارند و جز درختان برگ ریز محسوب می شوند .
 • متخصصین ، ژن این درختان را دستخوش تغییر کرده اند ، به صورتی که می توان آنها را در سراسر دنیا و انواع آب و هوا کاشت .
 • درخت سیب درخت همیشه سبزی نیست و به اصطلاح خزان دار می باشد .
 • به طور میانگین این درخت در ۵ قاره جهان کاشته می شود .

3 4 امتیازها
رتبه این مطلب

دانه برفی

باعث افتخار ماست که با ارائه اطلاعات به شما عزیزان ، در زیبایی منازل و محیط اطراف شما نقش داشته باشیم .

نوشته های مشابه

guest
2 دیدگاه کاربران
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
بازخورد درون خطی
نمایش همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا