گل های زینتی و آپارتمانی

گل پتوس

خصوصیات گل پتوس

فواید گل پتوس

یکی دیگر از گل های آپارتمانی و تزئینی گل پتوس است .

که جز مقاوم ترین گل ها محسوب می شوند .

نام علمی آنها Epipremnum aureum و نام دیگر پتوس ها لوکژ است و از خانواده ی شیپوریان می باشد . این گیاه همانند ، گونه های الاستیکا دارای برگ های رونده می باشد . پتوس ها به طور کلی به ۲ دسته پتوس های معمولی و ابلق یا مینیاتوری تقسیم می شوند . این نوع از گیاهان نیازی به نور مستقیم آفتاب ندارند و می توانند در حالت سایه و نیمه سایه به خوبی رشد کرده و بالا روند .

اگر پتوس ها را جلوی نور مستقیم آفتاب قرار دهید برگهای آن دچار سوختگی شده و تاول هایی روی آن به وجود می آید . به طور کلی از این گیاه برای زیبایی و همچنین تصفیه هوا استفاده می کنند . برگهای این گیاه به صورت سبز پر رنگ و نوع مینیاتوری آن به صورت سبز کم رنگ با نقاط زرد رنگ بر روی برگ ها ، خود نمایی می کنند .

پتوس ابلق در مناطق آسیای جنوب شرق کاشته می شود .

ساقه و برگ این گیاه سمی است .

این گیاه دارای رشد نسبتا سریع و نگهداری از آن بسیار آسان می باشد .

پتوس های ابلق یا مینیاتوری اگر نور کافی دریافت نکنند :

رنگ برگ آنها از حالت ابلق خارج شده و به سبز یک دست تبدیل می شود .

پتوس مینیاتوری یا همان Epipremnum Aureum 

گل پتوس

رنگ برگ های این گیاه سفید ، زرد و سبز هستند .

شرایط نگهداری از پتوس مینیاتوری یا ابلق شبیه به پتوس معمولی است با این تفاوت که برای ثابت ماندن برگهای خود ، نیاز به نور بیشتری نسبت به نوع معمولی دارد .

با سایت دانه برفی همراه باشید تا شرایط نگهداری از انواع پتوسها را برای شما شرح دهیم .

شرایط نگهداری از پتوس ها 

خاک پتوس : 

خاک باید دارای زهکشی خوبی باشد .

اگر در کف ظرف یا گلدان شما سوراخ کافی وجود نداشت می توانید با استفاده از یک شی نوک تیز مانند میخ کف ظرف را سوراخ کنید تا آب در کف گلدان غرقابی نشود . به طور کلی خاک سبک را می پسندد . می توانید از خاک باغچه + ماسه + خاک برگ برای این گل استفاده نمایید .

آبی که پتوس ها نیاز دارند : 

باید سطح خاک بین ۲ آبیاری کاملا خشک شود .

پتوس ها به آب متوسطی نیاز دارند و در فصل تابستان هر هفته دو مرتبه و در فصل زمستان هر ۱۰ روز یک بار می توانند آبیاری را محدود نمایید. این نکته را فراموش نکنید که در فصل های گرم سال مانند بهار و تابستان غبار پاشی را روی برگهای آن انجام دهید ، این کار باعث بزرگتر شدن برگهای گیاه خواهد شد . این گیاه را اگر زیاد آبیاری نمایید برگهای آن زرد می شوند .

این مطلب را هم بخوانید !
ساکولنت استاپلیا

نوری که پتوس دوست دارد : 

این گیاه را می توانید در منزل خود نگهداری نمایید ، چرا که نور کمی برای رشد نیاز دارد.

این گیاه حتی در محیط های کم نور و سایه نیز می تواند رشد کند .

البته نوع ابلق آن برای رشد بهتر نیاز به نور بیشتری دارد .

 

این نکته را نیز مد نظر قرار دهید که اگر نور به گل شما نتابد :

ممکن است برگ های آن یکی پس از دیگری بریزد .

تقویت کننده گل پتوس 

برای تقویت گل پتوس می توانید کود های مخصوص گلهای آپارتمانی که در اکثر گلخانه ها و گل فروشی موجود هستند را به میزان مناسبی که طبق دستورالعمل آن بر روی آن نوشته شده را ( معمولا ۳ گرم تقویت کننده در ۲ لیتر آب ) در فصل بهار هر ۱۴ روز یک بار کود دهی نمایید .

کود ها باید دارای ازت ، فسفر و پتاسیم باشد و نیاز پتوس ها را تامین نماید .

نگهداری پتوس در آب 

این گیاه را به راحتی می توانید در آب نگهداری نمایید .

قلمه هایی از گیاه مادر جدا کرده و آنها را درون آب قرار دهید .

آب را هر هفته تعویض نمایید و ریشه هایی که دچار پوسیدگی شده اند را نیز جدا کنید . از آب های بدون املاح و کلر برای این گل استفاده نمایید . با کود های حلال در آب می توانید این گیاه را در آب نیز تقویت نمایید . می توانید در خاک های ژله ای نیز آنها را قرار دهید .

چرا گل پتوس رشد نمی کند ؟

عوامل متعددی می تواند باعث توقف پتوس ها شود .

عواملی نظیر : 

شرایط محیط 

نبود رطوبت کافی 

سرد بودن هوا

اما بیشترین عاملی که موجب رشد نکردن آنها می شود هوای سرد است . در چنین شرایطی دمای شبانه خانه ها گرم تر از دمای روزانه زمستان است ، بنابراین در این فصل سال به هیچ عنوان گلدان های خود را خارج از محیط همیشگی آنها قرار ندهید . یکی از عوامل دیگری که باعث توقف رشد پتوس ها می شود ، ندادن کود آهن به گیاه می باشد . در فصل رشد ، کود دهی را فراموش نکنید .

علت شل شدن برگهای پتوس

یکی از عوامی که باعث شل شدن برگهای این گل می شود ، زیاده روی در آبیاری می باشد . نداشتن زهکشی مناسب گلدان نیز عوامل موثر در شل شدن برگ این نوع گیاه محسوب می شود . نور ، حرارت زیاد و یا سرما نیز می تواند موثر باشد .

علت زرد شدن و سوختگی نوک برگ این گل 

علت اصلی زرد شدن و سوختگی نوک برگ های این گل نیز آبیاری بیش از حد و نور مستقیم خورشید است . علت زرد شدن برگها ممکن است بیماری های قارچی و یا پوسیدگی ریشه گیاه نیز باشد . زمانی که ریشه های این گل دچار قارچ می شود نجات گیاه دیگر امکان پذیر نیست .

این مطلب را هم بخوانید !
درخت بید مجنون

زرد شدن برگهای پیر ممکن است عامل دیگری باشد که در این صورت جای نگرانی نیست .

این نوع زرد شدن در برگ گل روندی طبیعی دارد و برگ ها یا جوان های جدید رشد می کنند . آبیاری کم هم باعث زرد شدن برگهای پتوس می شود . اگر برگهای زرد رنگ را مشاهده کردید آنها را جدا کنید تا بیبنید مشکل ادامه پیدا می کند یا خیر ؟

ممکن است مواد غذایی یا معدنی به صورت کامل جذب این گیاه نشود .

بیماری ها 

آفت این گل کنه قرمز رنگ است که معمولا هم به ندرت دیده می شود .

در چنین شرایطی می توانید از سم های کنه کش استفاده کنید .

اگر فاصله دو برگ با هم زیاد شد ، دلایل آن می تواند نبود نور کافی باشد یا اینکه گیاه به تغذیه مصنوعی نیاز دارد . برای جلوگیری از این موضوع می توانید گلدان را منطقه ای پر نور تر و کودهای تقویتی که قبلا مورد بحث قرار گرفت را نیز استفاده نمایید .

تکثیر 

رایجترین و متداول ترین روش تکثیر پتوس ها از طریق قلمه زدن است .

قلمه هایی به طول ۱۰ سانتی متر از گیاه مادر جدا کنید و در انتهای ساقه برش دهید . برگهای پایین را تا جایی که در خاک قرار می گیرند را جدا کنید ، برای سریعتر کردن مرحله ریشه زایی می توانید از هورمون های ریشه زا نیز استفاده بفرمایید .

قلمه ها را در بستر مناسبی از ترکیبات خاک ماسه + پرلیت + کمپوست بکارید .

به این قلمه ها هفته ای ۲ مرتبه آب دهید .

دما باید بین ۱۸ الی ۲۵ درجه سانتی گراد باشد .

برای اینکه شرایط گلخانه ای و مرطوب را برای قلمه ها محیا کنید ، می توانید از یک نایلون استفاده نمایید و سطح آنها را بپوشانید ، توجه داشته باشید به منظور استفاده از نایلون باید تهویه مناسب آن را نیز فراهم کنید . قلمه ها را در محلی خنک و دارای نور نگهداری نمایید تا ریشه زایی انجام شود . قلمه ها را می توانید در آب نیز ریشه دار کنید البته به شرط آن که در محیطی خنک و با نور متوسط قرار گرفته باشند . بعد از ریشه دار شدن گیاه آنها را به گلدان انتقال دهید .

روش دیگری که می توان پتوس را تکثیر کرد ، تقسیم بوته ها می باشد :

به این شکل که گیاه پتوس را از گلدان خارج کنید ، خاک های اطراف ریشه ها را بتکانید و بعد از این کار می توانید پتوس های دارای ریشه را جدا و هر کدام را در گلدان مناسبی بکارید .

2.8 5 امتیازها
رتبه این مطلب

دانه برفی

باعث افتخار ماست که با ارائه اطلاعات به شما عزیزان ، در زیبایی منازل و محیط اطراف شما نقش داشته باشیم .

نوشته های مشابه

guest
5 دیدگاه کاربران
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
بازخورد درون خطی
نمایش همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا