اطلاعات کلی گیاهان

آفت کش ها

رایجترین آفت کش ها و عملکرد آنها

گیاهان و نیاز آنها به سموم

گل و گیاهان آپارتمانی ، زیبایی را به خانه شما به ارمغان می آورند . اما گاهی برای نگهداری از آنها مجبور به استفاده از آفت کش ها هستیم .

همانطور که قبلا اشاره کردیم ، گیاهان احساس دارند و مراقبت و نگهداری از این موجودات زیبا امری ضروری است . راه های زیادی برای نگهداری از گیاهان وجود دارد که آنها را باید به خوبی یاد بگیرید تا بتوانید آنها را از دست عوامل مخربی مانند آفت ها ، شته ها و عوامل بیرونی دیگر نگهداری کنید . برای در امان ماندن گیاهان خود در اثر بیماری ها هر روز آنها را بررسی کنید . به خاطر داشته باشید که پیشگیری همواره بهتر از درمان است . در صورتی که آفاتی مشاهده کردید هر چه زودتر برای جلوگیری از پیشروی و نابودی آن اقدام نمایید .

اگر برگ گیاهان شما دچار تغییر رنگ مانند زردی شده بود ، همه آن برگها را از گیاه خود جدا کنید ، چرا که ممکن است باعث سرایت و آسیب رساندن به برگهای دیگر شود . روش دیگر استفاده از آب با فشار زیاد می باشد به طوری که برگهای گیاه آسیب نبینند . حتی می توانید خاک گلدان خود را تعویض کنید و از خاک قدیمی استفاده نکنید .

اما اگر این راه حل های معمول کار آمد نبود چه کنیم ؟

اگر باز هم آفاتی بر روی گیاه مشاهده کردید چاره ای جز سم پاشی نداریم .

آفت کش ها

تعریف آفت کش ها 

سم ها ماده ای هستند که در غلظت های کم می توانند به بدن انسان یا دیگر جانداران آسیب وارد نمایند و باعث از بین رفتن سلامتی و حتی مرگ شود . سم ها می توانند موضعی باشد و بعد از عبور آنها از پوست وارد بدن جانور شده و موجب مرگ آن شود . سم ها می توانند بسته به نوع سن ، حساسیت ، جنسیت موجودات زنده بر روی آنها تاثیر بگذارند .

این مطلب را هم بخوانید !
گیاهان احساس دارند!

عوارض :

حتی سم هایی که برای گیاهان استفاده می کنید ممکن است عوارض جبران ناپذیری برای جانداران و انسان به جای بگذارد ، بنابراین در هنگام استفاده از هر نوع سم کاملا موارد ایمنی را رعایت بفرمایید . هر سمی بنا به مواد تشکیل دهنده آن می تواند باعث عوارض خاص خود شود .

راه مقابله با آفت ها 

سموم کشاورزی برای انواع آفت ها استفاده می شود و برای جلوگیری از تخریب گل و گیاه به کار می رود . این سم ها ممکن است به صورت جامد ، مایع یا حتی گاز برای نابودی و جلوگیری از تکثیر آفات استفاده شود . هر کدام از این سم ها برای امراض ، میکرب و قارچ های متفاوتی کاربرد دارند . این سموم دارای اثرات بیولوژیک هستند و می توانند روی آفت ها ، قارچ ها و حتی علف های هرز نیز موثر باشند . به طور کلی این سموم عبارتند از :

علف کش ها 

علف کش پاراکوات ، آترازین ، اکسی فلورفن ، تری بنورون متیل

حشره کش ها 

تنداکسیر ، دیازینون ، مالاتیون ، پالیزین

کنه کش ها 

مالاتیون ، پالیزین ، بلگ فلگ

قارچ کش ها 

کالیبان ، بنومیل

تمامی این سموم شیمیایی بوده و از تماس آن با چشم و دهان باید خودداری شود و از دسترس کودکان دور نگهداری شود . در هنگام سم پاشی از ماسک ، دستکش و عینک استفاده نمایید . برای از بین رفتن آفات و حشرات استفاده از سموم امری طبیعی و اجتناب ناپذیر است . شما می توانید درباره بیماری ها و عملکرد سموم در سایت گل و گیاه دانه برفی تحقیق کرده و بنا به نوع گل و گیاه خود سم مناسب آن را تهیه نمایید .

این مطلب را هم بخوانید !
شته و کنترل آن

هر گل و گیاهی ممکن است در زمان رشد خود دچار بیماری و یا آفت شود . عده ای از افراد ترس از بین رفتن گیاه و یا محصول کشاورزی خود را دارند . اما جای نگرانی نیست ، هر گونه آفتی که در گیاهان خود می بینید ، سم مخصوص آن آفت می تواند به راحتی در دسترس شما قرار بگیرد .

عوامل موثر در کارایی آفت کش ها

رطوبت : 

در مورد سموم سیستمیک تاثیر فراوانی دارد .

باد : 

باعث می شود که ذرات سم جا به جا شوند .

نور : 

نور می تواند بر روی سم ، تاثیر مستقیمی بگذارد .

حرارت : 

حرارت و دما می تواند سم ها را تبخیر کند .

حجم مصرف سم : 

آن را نسبت به آلودگی گیاه به آفت می سنجند .

نکات 

برای نابود کردن آفات می توانید از سم های شیمیایی و خانگی استفاده نمایید . هر سمی دستور العمل نوشته شده ای را بر روی بسته بندی خودش دارد . طبق دستور عمل کنید . سعی کنید هر سمی را قبل از مصرف ، روی چند برگ گیاه تست کنید ، اگر مشکل خاصی به وجود نیامد می توانید تمامی گیاه را با سم اسپری نمایید . برای سم پاشی گیاهان آپارتمانی استفاده از سموم خانگی به علت عوارض کمتر ، نسبت به شیمیایی اولویت بالاتری دارند .

برای سم پاشی حتما گیاه را به بیرون از خانه و محیط باز انتقال دهید . 

برچسب ها

دانه برفی

باعث افتخار ماست که با ارائه اطلاعات به شما عزیزان ، در زیبایی منازل و محیط اطراف شما نقش داشته باشیم .

نوشته های مشابه

دیدگاه بگذارید

avatar
بستن