کاکتوس ها

اپونتیا میکروداسیس

نحوه ی کاشت و نگهداری از اپونتیا میکروداسیس

روش های نگهداری از اپونتیا میکروداسیس

اپونتیا میکروداسیس نام یکی از شهرهای یونان است . این کاکتوس جزء زیباترین و معروف ترین کاکتوس های شناخته شده است . این گیاه ، در نگاه اول به شکل خرگوش دیده می شود به همین علت آن را کاکتوس گوش خرگوشی نامیدند . دارای راکت های به هم چسبیده هستند که سطح آن ها تیغ هایی به رنگ زرد و قرمز کشیده شده اند . به یاد داشته باشید در هنگام تعویض گلدان ها و جدا کردن راکت های آن جهت تکثیر آنها از دستکش استفاده کنید .

نام علمی این گیاه ( Opuntia microdasys ) است .

اما بطور کلی زیستگاه این کاکتوس در مناطق مرکزی مکزیک است .

اپونتیا میکروداسیس

 

این کاکتوس دارای گل هایی به رنگ زرد لیمویی می باشد . این گیاه روش نگهداری آسانی برخلاف گونه های دیگر کاکتوس ها و گل های آپارتمانی دارد . فقط کافی است مکانی که برای این گونه زیبا انتخاب می کنید پر نور باشد . این کاکتوس بسیار مقاوم است و رشد نسبتا خوبی دارد و برای کسانی که وقت لازم را برای رسیدگی به گل و گیاهان را ندارد ولی دوستدار کاکتوس ها هستند انتخاب خوبی است . با سایت دانه برفی همراه باشید تا شیوه نگهداری از این نوع کاکتوس اپونتیا میکروداسیس ( خرگوشی ) را به شما بیاموزیم .

شرایط ایده آل برای اپونتیا میکروداسیس

نور :

این گیاه طبیعت گرم وخشک دارد و در مناطق گرمسیری کاشته می شود . اکثر قریب به اتفاق کاکتوس ها شرایط یکسانی برای رشد دارند . به این شکل که همه دوستدار نور خورشید هستند و اگر در سایه کاشته شوند از بین می روند . بطور کلی این گیاه را در پشت پنجره های جنوبی که نور گیری خوبی دارند ، قرار دهید .

این مطلب را هم بخوانید !
فواید کاکتوس ها

حداقل ۶ الی ۷ ساعت نور در روز نیاز دارند .

 

آبیاری :

این نوع کاکتوس ها به آبیاری کمی احتیاج دارند ، اجازه دهید خاک گلدان کاملا خشک شود سپس آبیاری کنید . این گونه از گیاهان در فصل زمستان به خواب زمستانه می روند ، بنابراین در این فصل آبیاری کمتری نسبت به فصل بهار و تابستان (فصل رشد گیاه) دارد . این کاکتوس ها به آبیاری زیاد حساسمی باشد ، به گلدان خود نگاه کنید ، اگر گلدان دارای زهکشی خوبی نبود هرچه سریع تر گلدان را زهکشی کنید و از یک میخ برای ایجاد سوراخ های بیشتر در کف گلدان استفاده کنید .

خاک و هرس 

این گیاه را در خاک های سبکی مثل شن و ماسه و کوکوبیت بکارید .

اپونتیا میکروداسیس هرس پذیر نیست .

تکثیر :

از طریق بذر و جدا کردن راکت های آن می توان این گیاه را تکثیر کرد . ممکن است بذر آن حتی در گلفروشی ها هم در دسترس نباشد ، پس بهترین روش تکثیر ، قلمه زدن است که انجام آن کار بسیار آسانی است ، به این صورت که راکت های چسبیده به گیاه مادر را جدا کنید ، بهتر است چند روزی در مکانی نیمه سایه قرار دهید تا زخم ها پینه ببندند و بعد در مخلوطی از ماسه و کوکوپیت بکارید .

این مطلب را هم بخوانید !
کاکتوس آستریاس کیکو

در محلی بانور کم و دمای بین ۲۰ الی ۲۵ درجه سانتی گراد قرار دهید .

برای جلوگیری از قارچ و پوسیدگی قلمه ها را چند روزی آبیاری نکنید .

هر ۱۰ روز یک مرتبه به این قلمه ها آب دهید .

 

تعویض گلدانها

به گلدان خود نگاه کنید ، اگر نیاز به تعویض گلدان داشت آنرا می توانید به گلدان با سایز بزرگتری انتقال دهید . ولی قبل از آن برای تعویض گلدان گیاه ، حتما از دستکش استفاده کنید . خاک اطراف ریشه و ریشه هایی که دچار خشکی و پوسیدگی شده اند را جدا کنید ، گلدان را با خاک مناسب پر کرده و گیاه را درون آن بکارید .

آفت :

آفات شایع این کاکتوس ها ، شپشک های آرد آلود می باشند .

بیشتر بیاموزیم :

  • این کاکتوس ها دارای میوه های قرمز رنگ هستند .
  • نام دیگر اپونتیا میکروداسیس زبان مادر شوهر است .

برچسب ها

دانه برفی

باعث افتخار ماست که با ارائه اطلاعات به شما عزیزان ، در زیبایی منازل و محیط اطراف شما نقش داشته باشیم .

نوشته های مشابه

2
دیدگاه بگذارید

avatar
1 تعداد دیدگاه ها
1 تعداد پاسخ به دیدگاه ها
0 دنبال کننده ها
 
بیشترین پاسخ به یک دیدگاه
پر طرفدارترین دیدگاه
2 نظر نویسندگان
دانه برفیافشین نظرات اخیر نویسندگان
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
افشین
مهمان
افشین

زبان مادر شوهر مگه به سانسوریا نمیگن؟

بستن