گل های زینتی و آپارتمانی

گل پیله آ ( یا گیاه آلومینیومی )

کاشت و نگهداری از گل پیله آ

شناخت و معرفی گل پیله آ

یکی دیگر از گل و گیاهان زیبای آپارتمانی پیله آ با نام علمی Pilea cadierei و نام لاتین Aluminium plant و watermelon pilea می باشد . این گیاه از راسته ی گل سرخ سانان ، خانواده گزنه ایان ( اورتیکاسه Urticaceae  و سرده ی آلومینیومی می باشد . قصد داریم در دانه برفی به کاشت و نگهداری یکی دیگر از گل و گیاهان آپارتمانی و زینتی بپردازیم . با ما همراه باشید . دلیل نام گذاری این گل در زبان لاتین به گیاه آلومینیومی ، داشتن برگ های بیضی ، نوک تیز، سبز تیره و نقاط نقره ای رنگ در روی آن است .

 • خاستگاه اصلی این گل در چین و ویتنام می باشد .
 • این گل ، دارای ۴۰۰ گونه ی متفاوت می باشد .
 • طول عمر این گیاهان معمولا ۴ الی ۵ سال می باشد .
 • طول این گیاهان معمولا ۳۰ الی ۳۵ سانتی متر و عرض آن ها ۲۰ سانتی متر می باشد .
 • جز گیاهان همیشه سبز محسوب می شود .
 • دارای گل های سفید مایل به سبز کم رنگ ، صورتی کمرنگ و کوچکی است که فاقد ارزش بوده و در فصل تابستان نمایان می شود .
 • گل ها فاقد عطر هستند .
 • معیار زیبایی این گل ، برگ های زیبای آن است .

شرایط نگهداری از گل پیله آ

نور مورد نیاز :

بهتر است فقط در ماه های زمستان اجازه دهید نور مستقیم آفتاب به مدت ۳ ساعت در روز بر این گیاه بتابد . این گیاه به مکانی سایه روشن و نور غیر مستقیم خورشید نیاز دارد . این گیاه همانند گل سرخس ، گل باباآدم و گل برگ نعنایی مکانی سایه روشن را بیشتر می پسندد . با قرار دادن این گیاه در پشت پنجره های خود در فصول گرم و با رعایت فاصله ی ۱۵ سانتی متری گیاه از پنجره می توان نیاز نوری گیاه را فراهم کرد . نور کم محیط باعث بلند شدن و رشد علفی گل پیله آ خواهد شد . در صورت قرار گرفتن گیاه در زیر تابش مستقیم نور خورشید در تابستان برگ های آن دچار سوختگی و خشکیدگی خواهد شد .

آب مورد نیاز :

این گیاه جز گیاهان رطوبت دوست محسوب می شود .

سعی کنید خاک گلدان در اکثر مواقع مرطوب باشد . ( اما مرطوب بودن به معنای خیس و غرقابی شدن همیشگی خاک نیست ) . برای آبیاری این گیاهان می توان ۲ الی ۳ مرتبه در فصل تابستان اقدام به آبیاری کرد .  در فصل زمستان آبیاری را به هفته ای ۱ مرتبه کاهش دهید . به این نکته دقت کنید ، کمبود رطوبت باعث سوختگی نوک برگها می شود . برای حفظ شادابی گیاه بهتر است عمل غبار پاشی در فصول گرم به صورت روزانه انجام شود . یا می توان با ریختن مقداری سنگ درشت در کف گلدان و ریختن آب روی سنگ ها و گذاشتن گلدان گیاه روی آن ها نیاز رطوبتی گیاه را فراهم کرد ( جزیره ) .

خاک مورد نیاز :

برای این گیاه همانند گل کاغذی ، گل کوردیلین ترمینالیس از خاک های غنی با زهکش بالا استفاده کنید . بهترین و ایده آل ترین خاک مخلوطی از پرلیت + کوکوپیت + پیت ماس می باشد . البته از خاک مخصوص با ترکیبات کوکوپیت + پرلیت + ورمی کمپوست که به خاک هلندی معروف است هم می توان استفاده کرد .

دمای مورد نیاز : 

این گیاه به محیط خنک و مرطوب علاقه مند است . گرمی و خشکی بیش از حد هوا موجب سوختگی نوک برگ های گل پیله آ خواهد شد . البته این به این منظور نیست که گیاه را در معرض هوای سرد قرار دهید . کاهش دما هم باعث سیاه شدن و ریزش برگ های آن خواهد شد . اگر گیاه را در پشت پنجره ها می گذارید ، بهتر است در فصل زمستان برگ های گیاه با شیشه ی پنجره در تماس نباشد . چراکه این خود می تواند منجر به سیاه شدن برگ های گل پیله آ شود .

به طور کلی :

 • حداقل دما برای نگهداری این گل ۱۵ درجه ی سانتی گراد
 • حداکثر دما برای نگهداری این گل ۲۳ درجه ی سانتی گراد است .
 • مناسب ترین و ایده آل ترین دما برای نگهداری آن ها ۱۸ الی ۲۱ درجه می باشد .
این مطلب را هم بخوانید !
گل بابا آدم یا آلوکازیا سندریانا ( فیلگوش )

تقویت و کوددهی گیاه آلومینیومی

این گیاه همانند سایر گل و گیاه آپارتمانی برای رشد بهتر نیاز به تقویت و کوددهی دارد .

اگر برگ ها کوچک و رنگ پریده هستند . می توان از کودهای کامل مانند ۲۰۲۰۲۰ هر ۱۵ روز یک بار می توان از اوایل فصل بهار تا اواخر فصل تابستان استفاده کرد .

هرس گل پیله آ

اگر گیاه شما حالت توپی به خود گرفته است ، در این حالت  نیازی به هرس نیست . اما اگر رشد علفی داشته و فاصله ی هر برگ با برگ بعدی زیاد است . در این حالت باید تعدادی از ساقه های گیاه را سرزنی کنید . با سرزنی جوانه های انتهایی باعث رشد جوانه های جانبی در دیگر قسمت های ساقه ها می شوید . این عمل باعث پرپشت شدن گیاه شما می شود . این عمل را فصل بهار انجام دهید . ساقه های بریده شده را دور نریزید و در جهت تکثیر گیاه به روش قلمه ، استفاده کنید .

تمیز کردن برگ ها 

 • به هیچ عنوان از اسپری های براق کننده و پاک کننده استفاده نکنید .
 • مواد براق کننده باعث مسدود شدن روزنه های برگ می شوند .
 • استفاده از براق کننده ها باعث به وجود آمدن لکه های قهوه ای در روی برگ ها می شوند .
 • برای پاک کردن گرد و غبار روی برگ ها بهتر است از یک دستمال مرطوب کمک بگیرید .

تعویض گلدان 

 • این عمل را در بهار انجام دهید .
 • به محض مشاهده ی ریشه های گیاه در کف گلدان و حجیم ترشدن گیاه نسبت به گلدان خود باید اقدام به تعویض گلدان آن نمود .
 • گلدان را تنها به ۱ سایز بزرگ تر انتقال دهید .

آفات و بیماری 

علت به وجود آمدن نقاط خاکستری و زخم ها روی برگ های گل پیله آ چیست ؟

درمان :

عمل به وجود آمدن این مشکل قارچی شدن گیاه در اثر آبیاری بیش ازحد و فعالیت قارچ بوتریتیس می باشد . برای جلوگیری از آن می توان از سم های قارچ کش مانکوزب و بنومیل به نسبت نیم در هزار ( هر دو هفته ۱ مرتبه ) می توان استفاده کرد و برگ های گیاه را سم پاشی نمود . آبیاری بیش از حد ، نداشتن زهکش و تهویه ی مناسب خاک ، هوای خیلی سرد و مرطوب هم باعث پیدایش لکه برگی و پوسیدگی ساقه می شود .

علت سوختگی برگ های گل پیله آ چیست ؟

درمان :

علت آن یا استفاده بیش از حد از مواد براق کننده و پاک کننده ی شیمیایی است . یا غبارپاشی گیاه در زیر نور مستقیم خورشید است . از براق کننده های شیمیایی استفاده نکنید . به هیچ عنوان غبارپاشی را زیر نور مستقیم خورشید انجام ندهید . ذرات آب همانند ذره بین عمل می کنند و باعث پیدایش لکه های سوخته در برگ ها می شوند .

علت بلند شدن ساقه ها و فاصله ی زیاد بین دو برگ چیست ؟

درمان :

علت این مشکل عدم نور کافی محیطی است . گیاه را به مکان روشن تر و به دور از نور مستقیم خورشید انتقال دهید . نوک ساقه ها را هرس کنید . این عمل باعث رویش جوانه های جانبی در قسمت های دیگر ساقه ها خواهد شد . این هرس برای پرپشت تر شدن گیاه انجام می شود .

علت سیاه شدن و ریزش برگ های گل پیله آ چیست ؟

درمان :

علت آن کاهش دمای محیط است . گلدان را به محیط گرم تر انتقال دهید . علت سیاه شدن برگ ها می تواند تماس آن ها با شیشه ی سرد پنجره باشد ، گیاه را با فاصله ۱۵ سانتی متر از پنجره نگهداری کنید .

علت پیدایش زخم های پنبه ای سفید در برگ ها و ساقه ها چیست ؟

درمان :

گیاه شما مورد حمله ی شپشک های آرد آلود قرار گرفته است . شپشک ها از شیره ی گیاه تغذیه کرده و موجب کم رنگ و بد شکل شدن برگ های جدید گیاه می شود و در صورت از بین نبردن مشکل در آخر موجب مرگ گیاه می شود .

 • قسمت های دارای آلودگی شدید را هرس کنید .
 • گلدان گیاه را از سایر گل ها جدا کنید .
 • می توانید از محلول های خانگی استفاده کنید .
این مطلب را هم بخوانید !
گل برگ انجیری (مونسترا)

به این شکل که چند قطره مایع ظرف شویی را در یک لیتر آب بریزید و تکان دهید ( روی ساقه ها و برگ ها اسپری کنید و پس از گذشت نیم ساعت با دستمال مرطوب آثار به جا مانده را پاک کنید ) . اگر مشکل حاد بود می توان از سموم سیستمیک در فصل بهار و تابستان ( هفته ای ۱ مرتبه ) استفاده کرد . که عبارتند از :

 • دلتامترین
 • کونفیدور ( ایمیداکلوپراید )

علت پیدایش حشرات سبز رنگ و بد شکل شدن و چسبناک شدن برگ ها چیست ؟

درمان :

این مشکل در اثر حمله ی حشراتی چون شته ها و … می تواند اتفاق بیفتد .

برای خواندن مطالب بیشتر لطفا به پست شته و کنترل آن مراجعه کنید .

علت پیدایش زخم های تار عنکبوتی در سطح زیرین برگ ها و زرد شدن آن ها چیست ؟

درمان :

عامل این مشکل کنه ی قرمز تار عنکبوتی است ، که بیشتر در هوای گرم و خشک به وجود می آید . برای جلوگیری از  آن ها می توان با تامین و حفظ رطوبت برای گیاه تا حدی مانع از به وجود آمدن آن ها شد . در صورت نیاز می توان از سموم کنه کش  انویدور هر هفته ۱ مرتبه استفاده نمود .

علت کوچک ماندن برگ های جدید چیست ؟

درمان :

علت این مشکل ممکن است متراکم بودن ریشه ی گیاه باشد . در صورت نیاز گلدان گیاه را تعویض کنید . در غیر این صورت می توان به کمبود عناصر غذایی در خاک اشاره کرد . برای این کار بهتر است از کودهای مخصوصی ( در بالا توضیح داده شده است)  هر ۱۵ روز یک بار استفاده نمود . تعویض خاک سطحی گلدان با خاک نو هم تاثیر چشم گیری در بزرگ تر شدن برگ های گیاه دارد .

علت بی حالی ، پژمردگی ، سقوط کردن و ریزش برگ های گیاه آلومینیومی چیست ؟

درمان :

علت این مشکل آبیاری کم و تشنگی کشیدن گیاه است . گیاه را آبیاری کنید . برای حفظ شادابی برگ ها هم می توان  عمل غبارپاشی را روی برگ ها انجام داد و هم جزیره درست کرد .

علت افتادن همه ی اندام های گیاه چیست ؟

درمان :

علت این مشکل قرار گرفتن بیش از حد گیاه، در معرض هوای سرد می باشد . متاسفانه چیزی جز مرگ گیاه را به دنبال ندارد .

تکثیر گل پیله آ 

گل پیله آ ( یا گیاه آلومینیومی )

قلمه گیری ( تکثیر پیله آ در آب )

 • تکثیر این گل به دو روش انجام می شود .
 • این عمل را در اواخر زمستان و تا اوایل بهار می توان انجام داد .
 • ساقه های این گیاه در تماس با خاک ریشه دار خواهند شد .

قلمه هایی به طول ۱۰ سانتی متر ( یا قلمه هایی که با هرس در دسترس دارید ) از گیاه مادر زیر بند جدا کنید . اگر عجله ای برای کاشت قلمه های جدید ندارید می توانید آن ها را در آب هم قرار بدهید تا ریشه بزنند . در غیر این صورت ، بستر مناسبی از خاک هایی چون پیت ماس + ماسه تهیه کرده و قلمه ها را درون گلدان هایی با قطر دهانه ی ۹ سانتی متر بکارید . خاک بستر بهتر است تا زمان ریشه دهی مرطوب باشد . طبق شرایط ریشه زایی نور باید ملایم و فیلتر شده و دما بین ۱۸ الی ۲۱ درجه ی سانتی گراد باشد . این قلمه ها حدود ۳۰ روز ریشه خواهند زد .

تقسیم بوته

 • این عمل را در فصل بهار انجام دهید .
 • گل را به آرامی از گلدان خارج کنید .
 • سپس به تقسیم بوته های ریشه دار بپردازید .

بستر مناسبی از خاک هایی چون پرلیت + پیت ماس + کوکوپیت تهیه کنید و آن ها را کاشته و بلافاصله آبیاری کنید . آن ها را در محیطی نیمه سایه قرار دهید تا رشد کنند . هر هفته ۲ الی ۳ مرتبه به این گیاهان آب دهید و عمل غبارپاشی را روی برگ ها انجام دهید .

3.6 5 امتیازها
رتبه این مطلب

دانه برفی

باعث افتخار ماست که با ارائه اطلاعات به شما عزیزان ، در زیبایی منازل و محیط اطراف شما نقش داشته باشیم .

نوشته های مشابه

guest
0 دیدگاه کاربران
بازخورد درون خطی
نمایش همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا