درختان و گیاهان

درخت بادام

همه چیز درباره درخت بادام

معرفی درخت بادام 

کاشت و پرورش درخت بادام ، مستلزم شرایط خوب و ایده آل می باشد .

این نکات را می توانید در دانه برفی فرا بگیرید .

درخت بادام با نام علمی Prunusdulsis جز درختان میوه به حساب می آید .

این درخت به سرزمین های جنوب آسیا و خاورمیانه تعلق دارد . بادام ، جز مغزهای حقیقی نیست ، چرا که از شفت هایی به حساب می آید که دارای پوسته های بیرونی و پوشش های سخت درونی می باشند . مغز ها ، در داخل آنها قرار گرفته اند .

درختان بادام می توانند تا ارتفاع ۵ الی ۹ متر نیز رشد کنند .

قطر آنها چیزی بین ۲۵ الی ۳۰ سانتی متر می باشد .

کشورهایی مانند آمریکا و اسپانیا از جمله بزرگترین تولید کنندگان بادام در دنیا هستند .

درختان بادام ، همانند درختان آلو ، زردآلو ، هلو از راسته گلسرخیان می باشند .

 

 شکوفه های درخت بادام

روش نگهداری از درخت بادام 

نور مورد نیاز 

این درختان را در مکان هایی بکارید که نور کافی برای رشد بهتر و محصولات با کیفیت تر بتوانند دریافت کنند . این درختان حداقل به ۸ ساعت نور مستقیم خورشید در طول روز نیاز دارند .

آب مورد نیاز 

یکی از مهمترین مراحل نگهداری از درختان بادام ، آبیاری آنها می باشد .

از آبی که دارای نمک باشد برای آبیاری این درخت استفاده نکنید .

درختان بادام ، قطعا در تابستان به آبیاری بیشتری نسبت به فصول دیگر سال نیاز دارند . استفاده از سیستم های مکانیزه مانند آبیاری قطره ای بهتری گزینه برای آبیاری درخت بادام به حساب می آید . آبیاری بارانی برای این گونه از درختان کاربردی ندارد .

به طور کلی برای آبیاری درختان بادام :

هفته ای ۱ الی ۲ مرتبه اقدام نمایید .

بارندگی در مناطقی که میزان بارش سالیانه آنها بین ۳۰۰ الی ۵۰۰ میلی لیتر مکعب می باشد ، می تواند برای پرورش درختان بادام به صورت دیم نیز مناسب باشد . اگر ، میزان ذکر شده کمتر بود باید برای آبیاری آنها در باغات اقدام نمایید . و اما اگر میزان بارندگی سالیانه بیشتر از این مقدار بود ، می توانید تراکم درختان بادام را در هر هکتار به تعداد ۱۷۰ الی ۲۰۰ درخت افزایش دهید . میزان آبیاری درختان بادام در روش آبیاری سنتی ، بین ۶ الی ۸ هزار متر مکعب و در آبیاری مکانیزه قطره ای ، بین ۳ الی ۴ هزار متر مکعب می باشد . دقت کنید که در زمان گلدهی درخت بادام ، آبیاری نیاز نیست ، چرا که در این صورت به ریزش گلها منجر خواهد شد .

خاک مورد نیاز

درختان بادام درختان مقاومی هستند .

به صورتی که در خاک های غیر حاصلخیز نیز رشد می کنند .

اما برای رشد بهتر می توان از خاک های سبک شنی ، لومی و کمی آهکی استفاده نمایید . چرا که این خاک ها قابلیت نفوذ آب و حفظ آن و همچنین تهویه مناسب را دارا می باشند . خاک باید دارای زهکشی مناسب باشد . خاکی که این درخت در آن کاشته می شود باید حداقل ۳ متر برای درختان بالغ عمق داشته باشد . ( منظور از عمق این است که در جایی کاشته نشود که عمق کمتر از ۳ متر دارد مانند سراشیبی های کنار صخره و … ) .

دمای مناسب درخت بادام

حداقل دمای قابل تحمل برای درختان بادام ۲۰ – درجه سانتی گراد

حداکثر دمای قابل تحمل برای درختان بادام ۴۰ + درجه سانتی گراد

به صورت کلی این درختان برای رشد بهتر به ۱۰۰ الی ۴۰۰ ساعت قرار گرفتن در دمای ۷ – درجه سانتی گراد هم در سال نیاز دارند .

هرس درخت بادام 

هرس این درخت از اهمیت بالایی در رشد و پرورش آن برخوردار است .

چرا که هرس به موقع باعث رشد و کیفیت بهتر محصولات خواهد شد .

هرس درخت بادام بعد از کاشت و بعد از اولین فصل رشد خود در تعیین شکل اصلی و میوه دهی آنها موثر است . هرس درخت بادام به شکل هرس درخت هلو انجام می شود اما با شدت کمتر ، میوه این درخت بر روی شاخه هایی با عمر یک سال رشد می کند بنابراین ، با هرس کردن درخت ، تشویق می شود تا شاخه های تازه و میوه های بیشتر را ایجاد کند .  هرس این درختان به چند صورت مختلف انجام می شود .

 

درخت بادام
درخت بادام

۱ – هرس شکل برای درخت بادام

این نوع هرس در سه سال اول و تنها به منظور شکل گیری گیاه انجام می شود .

در گونه هایی از درخت بادام که به صورت افقی رشد می کنند درخت را پابلند می گیرند .

نکته :

درختان پا کوتاه ۳۰ الی ۴۰ درصد کوچکتر از درختان استاندارد یا پا بلند هستند .

در این نوع هرس در سال اول درخت را از فاصله ۱۱۰ الی ۱۲۰ سانتی متری سطح خاک قطع می کنند . در گونه های دیگری از درختان بادام که به صورت عمودی رشد می کنند ، مانند موحب علی ، طول تنه باقی مانده از سطح خاک را بین ۷۰ الی ۱۰۰ سانتی متر می گیرند و از این فاصله درخت را قطع می کنند . در سال دوم ۳ الی ۴ شاخه از درخت را که از نظر سلامت از دیگر شاخه ها بهتر هستند را نگه داشته و مابقی شاخه ها کوتاه می شوند و در سال سوم هرس به شکل ساده تری انجام خواهد گرفت زیرا که درخت شکل خود را پیدا کرده است ، به این شکل که یک دوم یا یک سوم از طول شاخه های فرعی درخت را حذف می کنیم .

۲ – هرس باروری یا سالیانه درختان بادام

از سال چهارم به بعد هر سال این نوع هرس در درخت بادام انجام می شود .

این هرس به منظور ایجاد شاخه های تازه و تشویق درخت برای میوه دهی بیشتر انجام می شود . فصل هرس درختان بادام اواخر زمستان می باشد . برای این کار اگر شاخه های خشکیده یا مسن و بالای دو متر را مشاهده کردید و همچنین پاجوش ها را حذف کنید .

۳ – سر برداری درخت بادام 

هرس سربرداری ، به حذف قسمتی از یک شاخه می گویند .

این عمل به تقویت درختان کمک می کند ، به این علت که تراکم جوانه ها در نزدیکی شاخه های جوان دیده می شود . حذف بسیاری از این شاخه ها ، جوانه های باقی مانده را تحریک به رشد بهتر می کنند . این عمل ، کربوهیدرات های ذخیره شده توسط درخت را در اختیار سایر نقاط آن قرار می دهد .

تغذیه و کود دهی 

برای کود دهی درختان بادام ، می توانید از کود های زیر استفاده کنید :

 • کود های پوسیده دامی
 • کود های شیمیایی

کود پوسیده دامی : 

۱۵ الی ۳۰ تن کود دامی در هر هکتار در فصل پاییز و زمستان می توانید به روش چالکود ، کود دهی نمایید .

این مطلب را هم بخوانید !
درخت نخل خرما

کود شیمیایی : 

از کود های دارای نیتروژن ، پتاسیم ، فسفر ، منیزیم ، کلسیم استفاده نمایید .

برای باغ های تازه تاسیس شده ، میزان N = 45 ، P = 45 ، K = 15 کیلو گرم در هر هکتار و برای باغ های چندین ساله و بارور از میزان N = 90 ، P = 2O5 ، K2O = 30 کیلوگرم یعنی ۲ برابر نسبت به باغات تازه نیاز به کود دهی در هر هکتار دارد .

کود دهی را می توانید در فصل زمستان انجام دهید .

 

مغز درخت بادام
مغز درخت بادام

نحوه تکثیر درخت بادام

تکثیر درختان بادام در خانه ، گلدان و باغچه شما بسیار آسان است .

تکثیر این درخت به چند روش صورت می گیرد که عبارتند از :

 1. کاشت بذر
 2. کاشت نهال
 3. پیوند زدن

کاشت بذر 

بذر باید خام بوده و فراوری و حرارت ندیده باشند .

این بذر ها را می توانید از درختان بادام دیگر تهیه کنید .

بذرها را به مدت ۱۲ ساعت بخیسانید و بعد آنها را به مدت ۲ ماه درون خاک پیت ماس و در دمای ۴ درجه قرار دهید ، بهتر است که خاک کمی هم رطوبت داشته باشد .  بعد می توانید بستر مناسبی از ماسه + خاک برگ تهیه کرده و آنها را هم در گلدان و هم در خاک باغچه بکارید . اگر کاشت آنها را در گلدان انجام می دهید ، دما را بین ۱۸ الی ۲۵ درجه قرار دهید تا عمل جوانه زنی رخ دهد .  این بذرها باید در عمق ۶ الی ۷ سانتی متری خاک کاشته شوند . بهتر است بذرها حدالامکان به صورت عمودی کاشته شود و نوک آنها به سمت بالا قرار بگیرد .  بهترین فصل برای کاشت دانه ها فصل زمستان است تا در فصل بهار شاهد جوانه زدن باشید .

تنها باید شرایط محیطی را تا جوانه زدن آنها فراهم کنید .

درخت بادام برای مرحله جوانه زنی در بهار به سرمای متوسطی در زمستان نیاز دارند .

کاشت نهال :

نهال این درخت را هم می توانید از طریق کاشت بذرها و هم از طریق خرید از گلخانه های تهیه کنید . البته روش قلمه گیری نیز در ابتدا برای شما شرح داده می شود تا در صورت امکان خودتان اقدام به قلمه گیری درخت کنید .

قلمه گیری 

قلمه هایی به طول ۱۲ الی ۱۵ سانتی متر از درخت در فصل بهار و اویل تابستان تهیه کنید . بهتر است از قلمه های جوان و سبز استفاده کنید ، برگ های قسمت پایین را تا جایی که در خاک قرار می گیرند ، حذف کنید . برای ریشه زایی بهتر می توانید از هورمون های ریشه زا استفاده کنید . بستر مناسبی از ترکیبات خاک برگ + ماسه تهیه کرده و قلمه ها را درون آن بکارید . بعد از این عمل آنها را آبیاری نمایید . برای حفظ رطوبت ، از نایلون شفاف استفاده کنید و روی آنها را بپوشانید و در محیطی با نور فیلتر شده قرار دهید . برای پیشگیری از عوامل قارچی ، سطح خاک را با قارچ کش هایی مانند بنومیل و کاپیتان ، هر هفته اسپری نمایید . قلمه ها بعد از یک ماه شروع به ریشه زنی می کنند .

کاشت نهال درخت بادام

ابتدا باید مکانی را برای کاشت درختان در خانه یا باغ در نظر بگیرید . این مکان باید دارای نور گیری خوبی باشد . چاله ای متناسب با سایز نهال ها حفر کنید . چاله ها باید ، از ریشه درخت بزرگتر باشند که به راحتی بتواند درون چاله جای بگیرد . برای اینکه درخت بادام بتواند با سهولت بیشتری ریشه پراکنی کند ، در هنگام شخم زدن و قبل از حفر چاله ، مقداری ماسه به خاک اضافه کنید .

به این نکته دقت کنید که درختان بادام :

 • نمی توانند بارور شوند و باید در کنار آنها نهال های بادام دیگر نیز کاشته شوند .
 • اگر چندین بادام را در کنار یکدیگر کاشتید ، باید فاصله بین آنها ۷ الی ۹ متر باشد .

بعد از کاشتن نهال ها آنها را آبیاری نمایید .

در فصل های گرم سال ، قطعا نهال های شما به آبیاری بیشتری نیاز دارند .

هر هفته نهال های خود را از نظر آفات و عوامل قارچی بررسی کنید .

نکته :

به علت شیرین بودن شکوفه های بادام در بهار ، زنبور ها به آنها جذب می شوند . در این صورت ، گرده افشانی بر روی درختان اتفاق می افتد که این موضوع بسیار خوشایند خواهد بود .

پیوند زدن درخت بادام 

برای کیفیت بهتر محصول و همچنین رشد بهتر درخت بادام ، می توانید از روش پیوند زدن استفاده کنید . به جز درختان بادام ، پیوندک های این درخت را نیز می توانید بر روی پایه های اصلی درختان هلو ، زرد آلو و آلو پیوند بزنید . البته انتخاب و گزینش پایه های مناسب بستگی به شرایط محیطی دارد ، مثلا پایه های هلو در خاک هایی با زهکشی متناسب و رطوبت اندک مناسب هستند و در خاک هایی با رطوبت بالا از پایه های درختان آلو استفاده کنید . تعریف پایه و روش کامل پیوند زدن در مطلب درخت سیب گفته شده است .

آفت و بیماری های درخت بادام 

بیماری های غربالی یا Shot hole disease

این بیماری یکی از بیماری های شایع در درختان هسته دار است و عامل اصلی آن ، قارچ Wilsonomyces carpophilus می باشد . این قارچ به میوه هایی همچون هلو ، زرد آلو ، شلیل ، آلو و بادام خسارت جبران ناپذیری وارد می کند . این بیماری ، سوراخ شدن برگ ها را به دنبال دارد و بیشتر در برگ ها ، میوه ها و سرشاخه ها دیده می شود .

عامل اصلی این بیماری ها موارد زیر است :

رطوبت بیش از حد 

که در این حال باید میزان آبیاری کم گردد .

هرس نکردن بخش های آلوده درخت

که برای درمان این بیماری باید از سم هایی نظیر بردو و بردوفیکس و ترکیبات مسی استفاده نمایید . سم پاشی بردوفیکس بعد از ریختن برگ ها در پاییز و قبل از متورم شدن جوانه ها در زمستان صورت می گیرد . در این صورت از بردوفیکس های ۱۰ * ۱۰۰۰ استفاده می کنند . بردوفیکس های ۵ * ۱۰۰۰ بعد از ریزش گل ها در بهار و بعد از تشکیل میوه ها صورت می گیرد .

زنبور مغز خوار بادام Eurytoma amygalali 

این آفات میوه ها را مورد حمله قرار می دهند .

با تخم ریزی درون میوه ها موجب افتادن میوه ها می شوند .

در این صورت میوه ها شکل مومیایی به خود گرفته و محل تجمع لاروها می شوند .

برای مقابله با آنها ، می توانید میوه های آلوده را از درخت جدا کرده و آنها را بسوزانید  . اما اگر این عمل برای شما کارآمد نبود می توانید از سم های فسفری جذبی نظیر فوزالن استفاده نمایید .

این مطلب را هم بخوانید !
درخت آلو

سر شاخه خوار بادام Anarsia lineatella

رایجترین آفات درختان بادام و هلو هستند ، و اغلب میوه های هسته دار را مورد حمله قرار می دهند . لارو این آفات در زیر پوسته تنه این درختان زندگی می کنند و از گلبرگ ها ، جوانه ها و سرشاخه ها تغذیه می کنند . برای از بین بردن آنها از آفت کش های مرسوم استفاده کنید .

دیگر آفت ها :

آفات دیگری مانند ، شته آردی بادام ، پرندگان ، حشرات ، کنه ها ، شپشک های خاکستری بادام ، بیماری شانکر باکتریایی ، قارچ عسلی و قارچ ورتیپسیلیوم و … نیز وجود دارند که می توانند به درخت بادام خسارت وارد کنند و برای رفع این آفات می توانید از سموم مخصوص مقابله با هر کدام بهره بگیرید .

کاشت درختان بادام در هر هکتار

اگر پایه های بذری یا همان معمولی درختان بادام کاشته شود ، می توانید تعداد ۲۵۰ درخت در هر هکتار را با فاصله ۶ الی ۷ متری از یکدیگر بکارید . این میزان برای کاشت درختانی است که به صورت درست و مکانیزه آبیاری شوند و در کاشت دیم این میزان به ۵۰ الی ۶۰ تعداد از درختان بادام کاهش می یابد .

درخت بادام بعد از چند سال میوه می دهد؟

درختان بادام ، ۲ سال بعد از کاشت وارد فاز میوه دهی می شوند و می توانند میوه تولید کنند.

درختان ۵ الی ۶ ساله به حداکثر میزان باردهی در طول عمر مفید خود می رسند .

درختان بادام می توانند ۲۰ الی ۲۳ سال عمر کنند .

البته میزان عمر آنها نسبت به گونه ها و شرایط محیطی متغییر خواهد بود .

هر درخت بادام چند کیلو میوه می دهد؟

میزان باردهی در درخت بادام ، بسته به شرایط محیط ، دما ، آبیاری ، نور و … متفاوت است ، طبق آمار به دست آمده ، میزان باردهی درختان بادام ، چیزی بین ۱ الی ۲ تن در هر هکتار پیش بینی شده است . این میزان ، با توجه به موارد ذکر شده متفاوت است .

 

گونه های درخت بادام 

به طور کلی ، درختان بادام به سه دسته متفاوت مانند :

 • بادام تلخ
 • بادام شیرین
 • بادام بدون میوه

دسته بندی می شوند .

۱ – بادام شیرین :

این گونه از درخت بادام ، همانطور که از نام آن مشخص است دارای مغزهای شیرین بوده و علت کاشت آنها به دلیل میوه و مغز آنها و برای مصارف غذایی می باشد .

۲ – بادام تلخ :

اگر بادامی را برای مصرف میوه آن می کارید ، باید دقت داشته باشید که از گونه های تلخ در بین دیگر درختان کاشت نشود ، چرا که بادام های تلخ فقط کاربرد صنعتی دارند ، دارای سیانید بوده و در انواع روغن ها و وسایل آرایشی و … استفاده می شود . گونه دیگری از بادام تلخ وجود دارد با نام P.amigdalus var amara که دارای مزه تلخ هستند و از نظر شکل با درختان بادام شیرین کمی تفاوت دارند . به طور مثال قدی کوتاه تر و تاجی بزرگتر دارند . در هنگام کاشت این درختان در کنار درختان شیرین دقت داشته باشید که گل های درختان بادام تلخ توانایی گرده افشانی و تلخ کردن مزه بادام های درختان بادام شیرین را نیز دارند . این عمل تاثیر دانه گرده را در علم گیاه شناسی Xenia می نامند .

۳ – بادام بدون میوه : 

گونه ای دیگر از بادام ها هستند که تنها به جهت زیبایی کاشت می شود .

این گونه از بادام شکوفه تولید می کند اما این شکوفه ها تبدیل به میوه نخواهد شد .

دلیل دو قلو شدن مغزها چیست ؟

علت این موضوع شامل موارد زیر می باشد .

 • عوامل محیطی
 • ژنتیک
 • دمای پایین
 • گلدهی زود هنگام

بادام ها از نظر مغز و چوب نیز در ۵ دسته زیر قرار می گیرند .

 1. پوست بسیار سخت
 2. پوست نیمه سخت
 3. پوست سخت
 4. پوست نرم و معمولی
 5. پوست کاغذی

علت زرد شدن و ریختن برگ های درخت بادام :

آبیاری بیش از اندازه و رطوبت همیشگی خاک باعث این مورد می شود .

علت ریزش گل های درخت بادام :

نور کم ، کاشت درختان بادام در سایه منجر به ریزش گل ها و در نتیجه میوه ندادن آنها منجر می شود .

دانستنی های درخت بادام 

 • درختان بادام برای مرحله جوانه زنی در بهار به سرمای متوسطی در زمستان نیاز دارند ، بنابراین ، کاشت این درختان در مناطق کوهستانی ، سرمای مورد نیاز جوانه زنی را برای آنها فراهم می سازد. اگر سرما بیش از اندازه باشد ، شکوفه ها از بین خواهند رفت . این درختان ، درختان مقاومی هستند و قادر به تحمل سرمای ۱۸- الی ۲۰- درجه سانتی گراد هستند . بادام ها علاوه بر سرما و موارد ذکر شده به گرمای تابستان نیز برای رویش جوانه ها نیازمند هستند .
 • میوه های این درختان را هم در فصل بهار به صورت سبز ( چغاله ) و اواخر فصل تابستان و اوایل فصل پاییز به صورت خشک برداشت می کنند .
 • میوه درختان بادام در باغ هایی که آبیاری آنها به صورت دیم می باشد ، نسبت به باغاتی که آبیاری می شوند زودتر می رسد .
 • محصولات بادام هم به صورت دستی و هم مکانیکی قابل برداشت هستند .
 • گل های درخت بادام به رنگ صورتی کم رنگ هستند و از زمان شکوفایی گل ها تا زمان برداشت میوه حدود ۶ الی ۷ ماه طول می کشد .

خواص و کاربرد بادام 

 • بادام ، سرشار از عناصر مفیدی چون کلسیم ، فسفر ، آهن ، پروتئین ، منیزیم ، فیبر و منینز است .
 • مصرف بادام سطح هوشیاری را چند برابر می کند و می تواند ابتلا به آلزایمر را کاهش دهد .
 • روغن بادام برای عملکرد بهتر سیستم عصبی کاربرد دارد .
 • سطح کلسترول خون HDL (کلسترول خوب) را افزایش و سطح LDL (کلسترول بد) را کاهش می دهد .
 • برای جلوگیری از پوکی استخوان استفاده می شود .
 • برای جلوگیری از بیماری های قلبی مورد استفاده قرار می گیرد .
 • باعث افزایش سیستم ایمنی بدن می شود .
 • در سلامت پوست و مو نقش مهمی دارد .
 • از کم خونی جلوگیری می کند .
 • برای خانم های باردار بسیار مفید بوده و به رشد جنین کمک خواهد کرد .
 • مانع از سرطان می شود .
 • اسید های چرب اشباع در مغز بادام در کاهش اشتها و کاهش وزن موثر هستند .
 • مصرف بادام ، یبوست را بهبود می بخشد .
 • روغن بادام ، باعث درخشندگی موها می شود .
 • متابولیسم و سوخت و ساز بدن را کنترل می کند .
 • برای درمان تب نیز مفید است .
 • مصرف بادام ، باعث از بین رفتن جوش ها و آکنه ها می شود و رویش موی سر را کاهش می دهد .

برچسب ها

دانه برفی

باعث افتخار ماست که با ارائه اطلاعات به شما عزیزان ، در زیبایی منازل و محیط اطراف شما نقش داشته باشیم .

نوشته های مشابه

4
دیدگاه بگذارید

avatar
2 تعداد دیدگاه ها
2 تعداد پاسخ به دیدگاه ها
0 دنبال کننده ها
 
بیشترین پاسخ به یک دیدگاه
پر طرفدارترین دیدگاه
2 نظر نویسندگان
دانه برفیداریوش نظرات اخیر نویسندگان
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
داریوش
مهمان
داریوش

با سلام.دو ساله دارم دویست تا بادام تو باغم تو شهرستان میاندو آب از توابع آذربایجان غربی میکارم که هر سال تو اوایل تابستان همشون خشک میشن.والا نمیدونم مشکل از چیه.زمین من آبیه و آبیاری رو هر هفته یکبار انجام میدم اما باز وقتی تابستون میشه همشون از بالا به پایین خشک میشن.رقمی هم کهمیکارم نوع دیرگل ده شکوفه هستش.بهنظرتون امیدی هست کهنهالای خشک شدم درست بشن.؟لطفا راهنمایی کنین

داریوش
مهمان
داریوش

پنجاه عدد سیب کاشتم که همشون الان سبزنو دارن رشد میکنن اما تمام نهالای بادومم خشک شدن.به نظرتون اگه یکی دو روز بعد از کاشت تو بهار کود سه بیست پاشون بریزم بازم خشک میشن یا حدال مثلا از صد تا نهال نصفشون سالم میمونن؟خیلی دوست دارم بادوم بکارم.چون حملو نقلشم خیلی راحت تره هم راحت به فروش میره.واقعا موندم چرا بادوم درنماد تو روستامون.زردآلو و سیبو هلو و گردو راحت عمل میاد اما بادوم…
راستی بهترین پایه برا بادوم چیه؟بادوم تلخ آلوچه وحشی یا چیز دیگه؟تمام دویستا بادومی که تو این دو سال کاشتم پایه شون بادوم تلخ بوده.میگم شاید از ی پایه ی دیگه استاده کنم شاید خشک نشن.نظر شما چیه؟الان که وسط تابستونه مثلا صبح تا شب دما سیو ورده ای درجه ست ام شب که میشه بیستو خورده ای درجه دما میاد پایین.تنش دمایی میتونه دلیل خشک شدن باشه؟واقعا شدیدا نیاز به راهنماییتون دارم

بستن