کاکتوس ها

کاکتوس پونتیا پاچیپوس

پرورش و نگهداری از انواع کاکتوس ها

کاکتوس آستروسیلیندرو پونتیا پاچیپوس

کاکتوس پونتیا پاچیپوس (Austrocylindro puntia pachypus) از گونه های گل دار کاکتوس هاست که در کشور پرو پرورش یافته و کاشت می شود . این کاکتوس ها جز گیاهانی با رشد بسیار آهسته و کند می باشد که ارتفاع آن حدودا به ۱ متر می رسد البته به شرطی که نگهداری خوبی از آن به عمل آید . سطح رویی آن همانند کاکتوس های دیگر مثل کاکتوس آپونتیا ، نخل ماداگسکار و کاکتوس آستروفیتوم دارای خارهای زیادی است . کاکتوس معمولا برگ ندارد و گیاهی گوشتی محسوب می شود . کاکتوس ها به عنوان منبع ذخیره آب عمل می کنند . این گیاهان به آبیاری نامنظم و زیاد حساس بوده و مستعد پوسیدگی ریشه می باشند . رنگ گل های این کاکتوس معمولا قرمز یا بنفش دیده می شوند .

شرایط نگهداری از کاکتوس پونتیا پاچیپوس 

نور : 

این گیاه به نور فراوانی نیاز دارد اما به خاطر داشته باشید که اگر گیاه را در منزل نگهداری می کنید و به صورت یک دفعه آن را به محیطی با نور مستقیم انتقال می دهید احتمال سوختگی آن نیز بالا خواهد رفت . پس اگر گیاهی با نور کم خو گرفته است میزان نور دهی را ناگهان زیاد نکنید و آرام آرام محیط نور دهی را برای گیاه تغییر دهید .

آبیاری : 

این کاکتوس ها طبیعت گرم و خشک دارند ، بنابراین به آبیاری کمی نیاز دارند ، سعی کنید در زمان آبیاری ساقه گیاه خیس نشود . زمانی که سطح خاک خشک شده بود می توانید آن را آبیاری نمایید . آبیاری زیاد آن باعث کج و شل شدگی در قسمت انتهایی گیاه می شود . همچنین اگر گلدان دارای زهکشی خوبی نباشد احتمال این عمل را بالا خواهد برد .

این مطلب را هم بخوانید !
ارکید کاکتوس

خاک : 

ماسه بهترین و مهمترین خاک برای کاکتوس ها محسوب می شود .

استفاده از مخلوط ماسه و پیت ماس و کمی ورمی کمپوست نیز برای کاکتوس ها می تواند شرایط مطلوبی به دنبال داشته باشد .

کاکتوس پونتیا پاچیپوس

تکثیر 

دانه های این گیاه قابل دسترس نیستند .

بهترین روش تکثیر این گیاه از طریق پیوند زدن می باشد .

اکثر کاکتوس ها پیوند پذیر هستند ، تنها گونه خاصی از آنها به علت نداشتن طبقه زاینده و لایه رشد ، قابلیت این کار را ندارند . سعی کنید زمان پیوند زدن در فصل های گرم سال یعنی اواخر بهار و تابستان انجام گیرد . چرا که در این فصل ها گیاهان در حال رشد هستند و شرایط پیوند را در همه نقاط خود دارا می باشند .

این کاکتوس ها در هر سنی قابل پیوند می باشند .

البته برای پیوندک ها ، می توانید از کاکتوس های جوان نیز استفاده کنید .

به طور کلی سه نوع پیوند در صنعت کشاورزی وجود دارد که شامل :

پیوند سطحی 

دو سطح پایه و پیوندک باید کاملا صاف باشد .

روی پایه های گیاه اصلی برش افقی ایجاد کرده و پیوندک را به وسیله نخ یا کش روی آن قرار دهید و ثابت کنید .

پیوند شکافی 

۱ – در سطح پایه شکافی به شکل حرف V ایجاد کنید

۲ –  پیوند را به شکل پایه درون شکاف قرار بدهید .

۳ – برای مستقر شدن آن می توانید از خلال دندان استفاده نمایید .

پیوند مورب 

برای کاکتوس های پایه بلند به کار می رود .

پایه و پیوند را اوریب برش دهید و به وسیله خلال دندان یا نخ ببندید .

کاربرد پیوند زدن 

برخی از کاکتوس ها در هر شرایطی گل و بذر نمی دهند . به همین جهت برای تکثیر آن ها می توانید از طریق قلمه زدن ، پیوند زدن و یا پاجوش ها گیاه را تکثیر کنید .

این مطلب را هم بخوانید !
کاکتوس کریسمس

پیوند زدن کاکتوس ها سبب زیبایی بیشتر آن ها می شود . در برخی از کاکتوس ها ریشه ها دما و استقامت کافی ندارند که احتمال از بین رفتن گیاه را بالا خواهد برد . روش پیوند زدن باعث احیای دوباره گیاه نیز می شود .

با سایت دانه برفی همراه باشید .

آفت ها 

بیش از ۸۰۰۰ گونه شپشک وجود دارد .

اما شپشک های سپر دار بر روی کاکتوس ها تاثیر می گذارند .

این نوع از شپشک ها به سرعت تکثیر می شوند به طوری که تمام سطح گیاه پر از این آفت می شود . برای مقابله با این آفت می توانید از سم های سیستماتیک استفاده نمایید . عملکرد این سم به گونه ای است که از طریق ریشه گیاه جذب شده و به گیاه می رسد و در اثر تغذیه آن توسط شپشک ها ، باعث نابودی آفت می شود . یکی دیگر از آفات مزاحم این گیاه شپشک های آرد آلود می باشند که از تمام قسمت های گیاه تغذیه می کنند تا باعث نابودی گیاه شوند . گونه دیگری از آنها بر روی خار های کاکتوس زندگی می کنند و از طریق خارها باعث از دست رفتن آب گیاه می شوند . برای از بین رفتن آنها می توانید از سموم شیمیایی مثل کنفیدور استفاده کنید .

از آفات دیگر این گیاه می توان به :

کنه عنکبوتی قرمز ، حلزون ، کرم ها ، شته ها و بیماری های قارچی نیز اشاره کرد .

برچسب ها

دانه برفی

باعث افتخار ماست که با ارائه اطلاعات به شما عزیزان ، در زیبایی منازل و محیط اطراف شما نقش داشته باشیم .

نوشته های مشابه

دیدگاه بگذارید

avatar
بستن