اطلاعات کلی گیاهان

خاک بستر گیاهان

خاک و تاثیرات آن در رشد گیاهان

خاک عاملی اصلی برای رشد گیاهان

خاک بستر گیاهان است و یکی از منابع با ارزش طبیعت می باشد که نبود آن حیات را در روی کره زمین امکان پذیر نمی کند . خاک ها مخلوطی از مواد آلی هستند که از نظر رنگ ، ساختار ، بافت انواع مختلفی دارند . نوع خاک یک منطقه را بنا به رشد گیاهان و درختانی که در آن هستند می سنجند ، خاک ها بیشتر از تخریب سنگها به وجود می آیند . هر چه دانه یک خاک ریزتر باشد جذب آب آن نیز بیشتر خواهد بود ، مثلا ماسه جذب آب کمتری نسبت به خاک رس دارد .

خاک و تاثیرات آن در رشد گیاهان :

خاک لایه ای از سطح زمین می باشد که بستر مناسبی برای رشد گیاهان فراهم می کند ، هیچ گیاهی بدون خاک نمی تواند زنده بماند چرا که خاک لازمه اصلی رشد گیاه می باشد . خاک در رشد گیاهان و محصول مورد نیاز انسان ها و جانداران دیگر تاثیر چشم گیری دارد . به طور کلی خاک از لحاظ اسیدیته به چند دسته :

خنثی ، قلیایی ، اسیدی دسته بندی می شوند .

در سایت دانه برفی با ما همراه باشید تا به خاک و تاثیرات آن در رشد گیاهان بپردازیم .

اهمیت خاک : 

به طور کلی خاک از نظر تامین مواد غذایی و آب از اهمیت زیاد برخوردار است و محیطی است که ریشه گیاهان را در خود نگهداری می کند .

این مطلب را هم بخوانید !
آرئول چیست ؟ ( در کاکتوس ها )

مواد آلی : 

فعالیت انواع جانداران همانند ( کرم ها ، حشرات ، قارچ ها ، انواع باکتری ها و …. ) مواد آلی موجود در خاک را به وجود می آورند . اگر خاکی این مواد آلی را نداشته باشد از نظر صنعت کشاورزی کاملا بی ارزش است . امروزه با تاسیسات صنعتی و شهری مقدار زیادی از مواد آلی خاک کشاورزی و زراعتی را آلوده و باعث از بین رفتن بافت آن شده اند ، این عنصر عجیب پالاینده طبیعت است ( یعنی خاصیت تصفیه کنندگی دارد ) .

انواع خاک :

نوع خاک در رشد گیاهان تاثیر دارد ، خاکی که برای بستر رشد گیاه لازم است مخلوطی از ماسه و خاک باغچه و یا گیاخاک است ، همانطور که می دانید گیاهان نقش بسیار زیادی در غذای انسان ها دارند .

گیاخاک چیست ؟

گیاخاک همان ( خاک برگ یا هوموس ) است که در صنعت کشاورزی اهمیت بسیار زیادی دارد .

وقتی جانوارن و گیاهان از بین می روند ، اجزای آنان توسط باکتری ها و قارچ ها تجزیه می شوند .

در واقع اجساد گیاهان و جانوران گیاخاک را به وجود می آورند .

هر چه گیاخاک یک خاک بیشتر باشد ، رنگ آن نیز تیره تر دیده می شود .

 در خاک انواع بسیاری از جاندارن هم نظیر کرم زندگی می کنند ، که برای رشد گیاه مفید هستند .

این مطلب را هم بخوانید !
عجیب ترین گل های دنیا

نمک موجود در خاک : 

خاکی که داراری نمک باشد ، گیاه در آن به خوبی رشد نمی کند ، افزایش مقدار نمک در خاک باعث می شود که گیاهان رشد کافی نداشته باشند و رنگ های سبز گیاهان به صورت آبی دیده می شوند . شوری در تمام مراحل رشد گیاه اثر گذار است . این شوری در مناطق خشک و نیمه خشک در مقایسه با مناطق مرطوب از غلظت بیشتری برخوردار است . ایران جز کشورهای خشک و نیمه خشک محسوب می شود که مشکل عمده آن نیز شوری خاک است . در خاک شور گیاه به سختی می تواند مواد آلی و آب را از طریق ریشه جذب کند ، بنابراین گیاه ظاهری پژمرده و بیحال پیدا می کند . در بین روشهای مختلف آبیاری ، آبیاری قطره ای از نظر کنترل شوری قابلیت بالایی دارد ، پس تغییر روش آبیاری از نشتی به قطره ای تاثیر خوبی در کنترل شوری ایجاد می کند .

حساسیت گیاهان و درختان نسبت به آب و خاک شور :

حساسیت درختان میوه به شوری خاک بیشتر از محصولات کشاورزی است .

نکته : 

خاک بستر گیاهان است و گیاهان نقش بسیار زیادی در غذای انسان ها دارند .

حاصلخیزی خاک به عواملی مانند : مواد آلی ، آب ، میزان اسیدی و قلیایی بودن آن ، بستگی دارد .

برچسب ها

دانه برفی

باعث افتخار ماست که با ارائه اطلاعات به شما عزیزان ، در زیبایی منازل و محیط اطراف شما نقش داشته باشیم .

نوشته های مشابه

دیدگاه بگذارید

avatar
بستن