درختان و گیاهان

درخت انگور

خصوصیات درخت انگور (مو) و کاربرد آن

ویژگی های درخت انگور یا مو  

درخت انگور ، گونه ای از درختان میوه محسوب می شود و از خانواده انگور سانان به شمار می آید .

این درختان متعلق به آسیای صغیر و ایران بوده که در حدود ۶۰۰ گونه مختلف دارند .

درخت انگور با نام علمی vinifera جز گیاهان رونده و بوته ای محسوب می شود .

در نقاط مختلف جهان این درخت را برای میوه های آن می کارند . جز نخستین و قدیمی ترین گیاهان به حساب می آید . درختان انگور را بیشتر در مناطق نیمه گرمسیری و معتدل می توانید ببینید . با دانه برفی همراه باشید تا شرایط نگه داری و کاربرد های درخت انگور ، این میوه بهشتی را برای شما به اشتراک بگذاریم .

همانطور که اشاره شد علت کاشت این درخت در دنیا ، میوه آن و همچنین محصولات متعددیست که از میوه این درخت تولید می شود .

از میوه آن برای تهیه شیره انگور ، آبغوره ، کشمش ، سرکه و مویز و … استفاده می کنند .

درخت انگور

میوه درخت انگور ، بافتی گوشتی ، شیرین و آبدار دارد و در دو گروه زیر جای می گیرند :

 • دانه دار
 • بدون دانه

کشورهای خارجی تولید کننده انگور در دنیا عبارتند از :

 • آلمان
 • ایتالیا
 • آمریکا
 • برخی از کشورهای اروپایی

بیشترین کاربرد انگور در این کشورها برای تهیه شراب است .

رنگ میوه درختان انگور ، معمولا ، قرمز ، سبز ، زرد و گاهی بنفش می باشد .

طبق آمار به دست آمده ، ایران جز مهمترین تولید کنندگان انگور در جهان می باشد که حدود ۳ درصد کل این محصول در جهان را به خود اختصاص داده است . از مهمترین شهرهایی در ایران که بیشترین انگور را تولید می کنند می توان شهر ملایر را نام برد که به شهر انگور نیز معروف است .

نگهداری درخت انگور

آبیاری درخت انگور 

برای رشد بهتر درخت می توانید هر هفته ۲ مرتبه گیاه را آبیاری نمایید .

در فصول بارندگی ، این مقدار آبیاری متغییر بوده و گاهی حتی به ۱۴ روز یک بار نیز می انجامد . البته نهال هایی که تازه کاشت می شوند ، قطعا به آبیاری بیشتری نیاز دارند . هر چه هوا گرمتر باشد مسلما نیاز آبی گیاه شما نیز بیشتر خواهد بود . به طور کلی درخت انگور ، محیطی همیشه مرطوب را دوست دارد . اما دقت کنید که آبیاری بیش از اندازه برای نهال جوانی که در گلدان کاشته می شود می تواند خطر پوسیدگی و انواع بیماری ها را در بر بگیرید .

در مناطق سردسیر که تابستان های گرم دارند ، حدودا هر درخت مو ۵۰۰ میلی لیتر در روز به آب نیاز دارد و در مناطق معتدل ۷۵۰ میلی لیتر و نقاط گرم این میزان به ۱۳۵۰ میلی لیتر آب در روز نیز افزایش می یابد .

نور درخت انگور

درخت انگور نیاز نوری بالایی برای کیفیت بهتر محصول خود دارد .

آنها باید در نور مستقیم خورشید کشت شوند و به طور کلی این درختان را در مکانهایی می کارند که روزانه حداقل ۷  الی ۸ ساعت نور را دریافت کنند .

خاک درخت انگور 

خاکی که برای کاشت درخت انگور انتخاب می کنید ، باید :

دارای مواد مغذی باشد .

بتواند حداکثر مقدار مناسب آب را در بافت خود حفظ کند .

این درخت دارای ریشه های گسترده ای در خاک است بنابراین خاک باید ، سبک و دارای زهکشی مناسب باشد تا گیاه بتواند به راحتی عمل ریشه پراکنی را انجام دهید . سعی کنید از خاک های اسیدی و دارای نمک استفاده نکنید . بهترین خاکی که می توانید درختان انگور را در آن پرورش دهید ، خاک های شنی و کمی آهکی است .

چگونگی هرس درخت انگور 

هرس به موقع درختان ، عاملی مهم در میوه دادن آنهاست ، اما به طور کلی ، هرس به معنی حذف شاخ و برگ اضافی درخت به منظور رشد بهتر گیاهان و کیفیت بالاتر محصول است . هرس درخت انگور هم از این قاعده مستثنی نیست . بلکه هرس در این نوع از درخت ، امری ضروری و مهم می باشد .

هرس از اهمیت بالایی برخوردار است و باعث افزایش عمر درخت می شود .

هرس درخت باعث افزایش محصول و کیفیت بهتر ، همچنین جوان سازی درخت و جلو گیری از ریزش میوه های آن خواهد شد .

درخت مو ، جز هرس پذیرتین گیاهان است و هر سال به هرس نیاز دارد .

این امر ، با حذف کردن ۸۰ درصدی شاخ و برگ آنها اتفاق می افتد .

شاید به جرأت بتوان گفت مرحله هرس درخت مو جزء مهمترین مراحل در رشد گیاه و عملیات باغی به شمار می رود . هرس نه تنها به میوه دهی درخت مو در سال کمک می کند بلکه زمینه رشد میوه ها را در سال بعدی نیز فراهم خواهد کرد . به طور کلی هرس درخت مو جهت فرم دهی و میوه دهی بیشتر و بهتر صورت می گیرد . قسمت هایی که برای رشد گیاه هرس می شوند عبارتند از :

 1. پاجوش ها و تنه جوش ها
 2. شاخه های پراکنده
 3. تنه
 4. شاخک ها
 5. تاج شاخه های قدیمی و رسیده
 6. شاخه های اصلی

انواع هرس درخت مو

هرس در فصل زمستان و تابستان صورت می گیرد .

هرس خشک ( در فصل زمستان ) :

در زمانی که گیاه در دوره خواب و استراحت در فصل زمستان به سر می برد زمان خوبی برای اصلاح شاخ و برگ های خشکیده است . به این نوع هرس ، هرس خشک می گویند .

هرس سبز ( در فصل تابستان ) :

این هرس کامل کننده هرس در فصل زمستان می باشد که در زمان فعالیت گیاه در تابستان صورت می گیرد . این هرس در صورت نیاز ممکن است در تمام طول رشد اتفاق بیافتد . هرس سبز بر روی قسمت های شاخه ، جوانه ، برگ و خوشه ها امکان پذیر است . کاشت نهال از همان سال اول کاشت و هر ساله بعد از آن نیازمند هرس می باشد . البته کسانی که در مناطق سردسیری زندگی می کنند ، پس از فصل زمستان ، یعنی در اویل بهار می توانند هرس درخت مو را شروع کنند .

آفات درخت انگور

از آفات شایعه درخت انگور می توان به کرم خوشه خوار ، زنجره درخت انگور ، زنجرک مو ، سفیک مو ، پوسیدگی ریشه و گال باکتریالی اشاره کرد و در صورت مشاهده این گونه آفات می توانید از سم هایی مانند ، دیازینون و اتیون فوزالن ،  و انواع کنه کش ها مانند ، اومایت ، فنکاپتون در فصل های بهار و تابستان استفاده کرد .

تکثیر درخت مو

تکثیر را به چند روش می توان انجام داد که مهمترین روش های آن عبارتند از :

 1. قلمه زدن
 2. پیوند زدن
 3. خوابانیدن
 4. جوانه
 5. کاشت بذر

۱ – قلمه زدن 

در این روش از شاخه های دو ساله در فصل پاییز استفاده نمایید .

قسمت دو ساله را از شاخه های انگور ، کلید نام گذاری کرده اند .

قلمه ای به طول ۶۰ الی ۷۰ سانتی متر از گیاه مادر جدا کنید و بستر مناسبی از ماسه های نرم و مرطوب تهیه کرده و این قلمه ها را در آن بکارید . این قلمه ها را تا رسیدن فصل بهار ، در مکانی خنک قرار دهید . بعد از اینکه زمان درخت کاری در اویل بهار رسید ، این قلمه ها را از خاک بیرون آورده و آنها را به مدت ۲ روز در آب نگهداری کنید . بعد از این مراحل ، آنها را در باغچه حیاط خود بکارید . اگر می خواهید قلمه ها را در فصل بهار بگیرید ، باید دقت داشته باشید که از شاخه های جوان و یکساله به همراه چند سانتی متر از شاخه های دو ساله یا همان کلید ، استفاده نمایید .

کاشت درخت انگور در حیاط خانه 

قبل از هر چیز باید بدانید که درخت انگور یک درخت رونده است .

اگر قصد دارید آن را در حیاط منزل خود کاشت کنید باید شرایط و فضای کافی برای آن را در نظر بگیرید . برای رشد بهتر درخت ساقه های آن را می توان به حصار متصل نمود . برای کاشت درخت انگور باید مراحل کشت را تهیه کرده و نهال مرغوب و سازگار با محیط انتخاب کنید . این روش از همان عنوان قلمه زدن که توضیح داده شد تبعیت می کند .

۲ – خوابانیدن 

توضیحات کامل در مورد روش خوابانیدن را در مطلب درخت پیچ امین الدوله مطالعه بفرمایید .

۳ – پیوند زدن 

پیوند زدن درختان میوه ، جهت افزایش میوه و باردهی ، همچنین ، کیفیت بالا انجام می گیرید . در درخت انگور ، می توان از پیوند اسکنه ای بهره برد . پیوند اسکنه ای که به پیوند خزانه نیز شهرت دارد در مطلب درخت سیب توضیح داده شده است . این عمل را می توانید در فصل پاییز انجام بدهید . پیوند زدن معمولا برای درختان پیر و مسن انجام می شود به طوری که این درخت را در نزدیکی خاک قطع کرده و پیوندک های جوان و مرغوب را در شکاف پایه اصلی قرار می دهند . پایه اصلی (درخت مادر که قلمه به آن پیوند زده می شود پایه نام دارد) .

این مطلب را هم بخوانید !
درخت گردو

این عمل را برای درختان انگور وحشی و غیر مرغوب انجام می دهند .

۴ – جوانه 

در این روش به سراغ شاخه های چوبی و دارای جوانه بروید ، بستر مناسبی از خاک های سبک مانند ، ماسه + کود دامی + کود باغچه به میزان مساوی تهیه نمایید . جوانه را درون خاک بکارید و گلدان را در شرایط گرم و مرطوب ، با نوری مناسب درون خاک قرار دهید تا ریشه زایی کنند . دما را بین ۱۸ الی ۲۵ درجه سانتی گراد نگه دارید .

۵ – کاشت بذر ( آموزش تصویری)

 • معمولا برای به وجود آمدن انگور های تازه انجام می شود .
 • رشد کردن بذر ها شرایط خاصی را می طلبد . که آموزش چگونگی کاشت را در اینجا می توانید ببینید .

۱ – گونه ی مناسب را انتخاب کنید 

کاشت درخت انگور

همانطور که می دانید انگور گونه های مختلفی دارد . بنابراین با توجه به مکان جغرافیایی خود می توان گونه های آن را کاشت . صدها گونه ی متفاوت درخت انگور در دنیا وجود دارد پس نوعی از آن را انتخاب کنید که هم برای مناطقی که در آن زندگی می کنید مناسب باشد و هم نیاز شما را از آن درخت برآورده سازد . این امر باعث می شود که موفقیت شما را در کاشت درختان انگور را به حداکثر برساند . اکثر گونه های این درخت با مناطق جغرافیایی و عوامل اقلیمی سازگار می باشد .

۲ – دانه های انگور را تهیه کنید 

دانه های انگور انتخاب شده را تهیه کنید . بعد از اینکه مشخص کردید چه نوع درخت انگوری می خواهید بکارید .   باید تمامی دانه ها را از خوشه ی اصلی دانه دانه و جدا کرد .

۳ – از سالم و بادوام بودن دانه ها اطمینان حاصل کنید 

 دانه ها را نگاه کنید تا از سالم بودن و شرایط خوبی برخوردار باشند . تشخیص این کار کمی دشوار است . دانه را به آرامی  در لابه لای انگشتان خود بکشید تا قسمت های گوشتی از بذر جدا شوند .  اگر رنگ بذر خاکستری متمایل به قهوه ای (  دانه ها باید دارای گوشت زرد رنگ با بافتی سالم باشند ) و قسمت میانی پوسته به رنگ زرد باشد . این بذر کاملا سالم است . بعد از تست کردن دانه ها ، آن ها را درون آب قرار دهید . یکی دیگر از نشانه های سالم بودن بذر باقی ماندن در کف ظرف و نیامدن روی سطح آب است .

۴ – دانه ها را در آب قرار دهید 

مراحل کاشت درخت انگور

دانه های سالم را جدا و دانه های پوک و بی ارزش را دور بریزید .

دانه های شسته و بدون گوشت را کاملا بشویید .

بذرها را به مدت ۱ شبانه روز در آب بدون املاح و کلر قرار دهید .

۵ – محیط سرد برای بذرها فراهم سازید (بذرها را در یخچال بگذارید)

بسیاری از بذرها ، برای جوانه زدن به هوای سرد و مرطوب نیاز دارند . این امر در طبیعت با قرار گرفتن دانه ها در فصل زمستان حاصل می شود . اما در کاشت بذر فیزیکی باید از فرایند تطبیق کمک گرفت و آن را شبیه سازی کرد . برای این کار به دنبال یک نایلون پلاستیکی بروید ( البته از دستمال کاغذی مرطوب و … هم می توان استفاده کرد ) . کیسه را با موادی چون ماسه + کوکوپیت مرطوب پر کنید .

البته می توان به جای این ترکیب از ذغال سنگ نارس هم می توان استفاده نمود . چراکه این مواد تمامی مواد غذایی را برای رشد دانه داشته و خواص ضد قارچی دارد . بذرها را در عمق ۱/۵ سانتی متری  خاک بریزید . کیسه ها را درون یخچال به مدت ۲ الی ۳ ماه با دمای ۱ الی ۳ درجه ی سانتی گراد قرار دهید تا نیاز سرمایی بذرها برای جوانه زنی فراهم شود .

۶ – دانه ها را در گلدان بکارید

با پایان مرحله ی پنجم نوبت به کاشت بذرها در گلدان می رسد . دانه ها را از یخچال خارج کنید ، گلدان های مناسب کاشت را با بستری از خاک هایی چون ماسه + پیت ماس پر کنید و بذرها را با فاصله ی ۳ الی ۴ سانتی متر از هم بکارید . گلدان را در جای گرم قرار دهید . دمای مناسب برای رشد این بذرها در شب ۱۵ درجه سانتی گراد و در روز ۲۰ درجه ی سانتی گراد می باشد . دانه ها باید در شرایطی گرم و مرطوب قرار گیرند . اگر سطح خاک خشک به نظ رسد ، باید با مقداری اسپری آب سطح خاک را مرطوب کنید . جوانه زدن این بذرها ممکن است بین ۱۴ روز الی ۲ ماه به طول بینجامد .

۷ –  کاشت نهال ها در گلدان

در این مرحله شاهد رشد نهال ها هستیم . اگر طول این نهال ها به ۸ الی ۱۰ سانتی متر رسید باید هر کدام را در گلدان دیگر با سایز بزرگتری کاشت . نهال ها را در خانه و یا گلخانه نگهداری کنید تا به نهال های بزرگتر با طول حداقل ۳۰ سانتی متر برسند . نهال ها باید دارای ریشه های سالم و حداقل ۶ الی ۷ برگ داشته باشند .

۸ – نهال را در باغ و یا باغچه بکارید 

 در این مرحله زمان کاشت نهال درخت انگور در باغ فرا رسیده است . منطقه ی نورگیری در باغ و یا باغچه ی منازل خود در نظر بگیرید . انگور برای رشد خود ، به مکانی کاملا آفتاب گیر با نور مستقیم خورشید ( ۷ الی ۸ ساعت نور خورشید ) و خاکی با زهکش مناسب نیاز خواهد داشت . برای زهکش بودن خاک می توان مقداری شن + خاکبرگ + کود پوسیده دامی را به خاک اضافه نمود . نهال را از گلدان به آرامی خارج کنید . گودالی مناسب با ریشه ی گیاه حفر کرده و نهال را درون آن قرار دهید و مجدد خاک درون گودال بریزید . فاصله ی مناسب در کاشت نهال های این درخت حداقل ۲/۵ الی ۳ متر می باشد .

۹ – برای درختان انگور قیم درست کنید 

درختان انگور زمانی که کوچک (نهال) هستند ، نیازی به قیم و داربست ندارد . همان میخ ها برای پشتیبانی و تثبیت آنها در خاک کفایت می کند . زمانی درختان چند ساله و بزرگ شدند ، بهتر است برای آن ها از قیم و یا داربست استفاده نمود ( گیاه یک گیاه رونده است ) . برای این کار ، انتهای درخت را به یک سیم وصل کنید و اجازه دهید در امتداد آن رشد کند .

۱۰ – از درخت انگورتان به خوبی مراقبت کنید 

پس از کاشت ، از درختان انگور به خوبی مراقبت کنید تا به گیاهانی بزرگ ، تنومند و مثمر تبدیل شوند .

این درختان از ۳ الی ۴ سال بعد از کاشت می توانند به میوه دهی برسند .

علت بار ندادن درخت انگور 

عوامل متعددی می تواند علت بار ندادن درخت انگور باشند که عوامل اصلی  :

 • گرما و سرمای بیش از اندازه
 • آفات
 • شرایط محیطی
 • خاک
 • کمبود نور
 • رشد بیش از حد گیاه
 • هرس نکردن درختان

نبود نور کافی ، از دلایل اصلی و مهم بار ندادن درخت انگور می باشد .

بیماری هایی مانند ، بوتراتیس ، سفیدک های پودری و کنه ها نیز در ندادن بار برای درخت انگور ، تاثیرات چشم گیری دارند . رشد بیش از اندازه گیاه نیز از جمله دیگر عوامل برای این مشکل است . استفاده نکردن از زنبورها و عوامل دیگر برای گرده افشانی درخت نیز به این مشکل دامن میزند به شکلی که :

برخی از درختان انگور ، به طور طبیعی گل های نر و ماده تولید می کنند ، در این حالت ، گرده افشانی نیاز نیست ، اما برخی از آنها فقط گلهای نر تولید می کنند . در این صورت خبری از میوه نخواهد بود ، به کار گیری اسید GA3 یا جیبرلیک توسط بعضی از افراد برای تولید انگور های تجاری مرسوم شده که استفاده از این هورمون باعث افزایش اندازه های انگور می شود . این هورمون بعد از گذشت چند سال ، درخت را تعضیف نموده و سبب افت بار در درختان خواهد شد .

هرس نکردن به موقع درختان انگور می تواند علت بار ندادن این گیاه باشد .

خاک نامناسب مانند خاک های روشن ، دارای نمک ، فاقد آهک و اسیدی از علل دیگر میوه ندادن این درخت به شمار می رود .

کود دهی و تغذیه درخت انگور

از انواع کود های آلی مانند کود های حیوانی ، اسید آمینه ، اسید هومیک ، ورمی کمپوست می توانید استفاده نمایید . از کود های حیوانی به روش های چالکود در فصل زمستان می توانید بهره ببرید . استفاده از کود های اسید آمینه ، به بالا رفتن و سطح کیفی محصول کمک خواهد کرد . کود دهی معمولا ، در زمان پیدایش جوانه ها ، صورت می گیرد و اسید آمینه باید به صورت محلول پاشی روی خاک انجام شود .

 اسید آمینه :

موجب بهتر شدن خاک و خصوصیات شیمیایی و فیزیکی آن خواهد شد .

اسید هیومیک :

بعد از مشاهده خوشه های درخت انگور می توانید کود دهی نمایید .

این عمل به صورت آبیاری انجام می شود .

این مطلب را هم بخوانید !
درخت بید مجنون

ورمی کمپوست :

به علت دارا بودن انواع ویتامین ها و عناصر غذایی ، شرایط رشد و میوه دهی را برای درختان انگور فراهم می سازد . کود ورمی کمپوست ، کود معقول و مطلوب بوده که فاقد آلودگی میکروبی می باشد . این کود غذای کامل و نیاز یک گیاه را برای رشد بهتر تامین می کند . همچنین به حفظ رطوبت در خاک کمک خواهد کرد .

انواع درخت انگور 

درختان انگور انواع مختلفی دارند ، که می توان به :

یاقوتی قرمز و سفید ، خلیلی ، شاماما ، عسکری ، فخری ، مهدی خوانی ، کندوری ، شاهرودی قرمز و زمستانی ، ریش بابا ، دانه دار و بدون دانه ، عروسان سیاه ، ابی ، مادر و بچه ، کشمشی ، لعل ، حاجی عباسی ، چشم گاوی ، غلامی ، روچه سفید و قرمز ، صاحبی ، نباتی ، الوان ، خیراندیش ، رویال سبز ، والنسیا ، رازقی شیرازی و … اشاره نمود .

در ادامه به معرفی چند درخت انگور می پردازیم .

مهمترین درختان انگور  

۱ – انگور خلیلی :

درخت انگور خلیلی - دانه برفی

حبه های آن به شکل گرد و سبز دیده می شود .

انگور خلیلی در ارومیه جز زودرس ترین انگورها به شمار می رود .

۲ – انگور سیاه (مادر و بچه ) :

درخت انگور

دارای حبه های گرد می باشد و جز انگور های دانه دار محسوب می شود .

از این نوع انگور ها شیره تولید می کنند .

۳ – انگور عسکری یا شیرازی :

درخت انگور عسکری - دانه برفی

این نوع انگور در شهرهای زرقان ، شیراز و ممسنی کاشت می شود .

از این نوع انگور هم برای مصارف تازه خوری و هم برای تهیه کشمش استفاده می شود . انگور عسکری ، دارای حبه های کشیده به رنگ سبز کمرنگ می باشد . این انگور معمولا زودرس تر از سایر انگور ها ست .

۴ – انگور حسینی یا ریش بابا :

درخت انگور

این انگور دارای حبه های درشت ، کشیده و دانه دار محسوب می شود ، طول دانه های آن ۲ الی ۳ سانتی متر است ، نام دیگر این انگور در مناطق مختلف ایران انگشت عروس می باشد . کاربرد آن معمولا تازه خوری است .

۵ – انگور شانی یا شاهانی ( سلطانی ) :

این انگور در رنگ های سفید و قرمز یا سبز و قرمز در نقاط مختلف ایران کاشته می شود . برای مویز (نوعی کشمش) و تازه خوری کاربرد دارد . دارای دانه های گرد و پوستی ضخیم می باشد ، از این رو می توان آن را به مدت طولانی نگهداری کرد .

۶ – انگور یاقوتی :

دارای حبه های قرمز و بدون دانه بوده و به صورت متراکم دیده می شود .

جز انگور های زودرس است و برای مصارف تازه خوری کاربرد دارد .

۷ – انگور کشمشی :

انی انگور در رنگ های زرد و قرمز در نقاط مختلف ایران کاشته می شود . از این نوع انگور ، شیره و کشمش تولید می کنند و همچنین برای مصارف تازه خوری کاربرد دارد .

خواص انگور در طب سنتی 

درخت انگور همانند درختان برگ بو ، درخت آلو ، درخت زبان گنجشک ، درخت بلوط ، درخت پشن فروت ، درخت اکالیپتوس دارای خواص متعدد خصوصا در طب سنتی می باشد .

 • میوه انگور سرشار از آنتی اکسیدان است .
 • دارای ویتامین آ ، ب ، ث می باشد  .
 • دارای عناصر مختلفی مانند ، آهن ، آب ، فسفر ، پتاسیم ، پروتئین ، کلسیم و مواد قندی است .
 • از دانه های انگور ، روغنی فاقد بو و طعمی دلپذیر تهیه می شود که در طب سنتی کاربردهای زیادی دارد .

خواص انگور برای پوست و مو 

انگور دارای خواص متعدد و فراوانی برای پوست شماست .

انگور یک ضد آفتاب طبیعی به شمار رفته و پوست را در برابر آفتاب سوختگی محافظت می کند . راه استفاده از آن هم به صورت خوراکی و مصرف میوه و هم به صورت استعمال خارجی به شکلی که از میوه آن می توان ماسک موضعه ای تهیه نمود ، می باشد . انگور پوست را شفاف می کند . می توانید آن را روی صورت در جهت درخشندگی و نرمی پوست استفاده نمایید .

 • مصرف انگور ، جوش و جای جوش را بهبود می بخشد .
 • ریزش مو را با استفاده از این میوه می توانید کنترل کنید .
 • باعث درخشانتر شدن بافت موها می شود .
 • شوره سر را نیز بهبود می بخشد .

خواص انگور برای لاغری 

انگور بهترین میوه برای دوستانی است که قصد دارند لاغر شوند .

دانه برفی به عزیزان چاق توصیه می کند که ۲ الی ۳ روز در هفته از میوه انگور یا آب آن به جهت کاهش وزن استفاده نمایند . همچنین ، استفاده این میوه برای افراد چاق باعث جلوگیری از سنگ صفراوی و مسمومیت می شود .

خواص انگور سیاه : 

 • انگور سیاه از آسم جلوگیری می کند .
 • با خوردن آن می توانید به درمان سل و سیاه سرفه کمک کنید .
 • این انگور خون ساز بوده و باعث جلوگیری از سرطان می شود .
 • از ورود باکتری ها به بدن نیز جلوگیری می کند .
 • می تواند میگرن را نیز بهبود بخشد .
 • برای درمان نقرس و همچنین زخم های دهان از این میوه استفاده کنید .
 • انگور سیاه روند پیری را به تعویق انداخته و به سلامت بدن شما کمک می کند .
 • سرشار از فیبر بوده و برای جلوگیری از مشکلات گوارشی ، یبوست و اسهال مفید است .
 • کم خونی را درمان کرده و موجب افزایش گردش خون خواهد شد .
 • انگور سیاه ، سطح قند خون را نیز کاهش می دهد .

خواص انگور ژاپنی 

به کم خونی و رفلاکس معده کمک می کند .

این نوع انگور بهترین میوه برای غذا رسانی و خون رسانی به بدن به حساب می آید .

خواص انگور برای کودکان 

انگور سرشار از آنتی اکسیدان بوده و یک میوه کاملا مفید برای کودکان می باشد . بدن کودکان را در برابر ترکیبات اکسیدانی حفظ می کند و همچنین ویتامین مورد نیاز بدن را به دلیل داشتن ویتامین C تامین می کند . باعث افزایش هموگلوبین و سلول های قرمز در بدن کودکان می شود . توصیه می شود قبل از مصرف این میوه ، شست و شوی کامل انجام شود و سپس در اختیار کودکان قرار دهید .

در صورت مشاهده میوه های نارس ، از مصرف آن برای کودکان جلوگیری کنید زیرا باعث ایجاد مشکلات گوارشی و دل درد در کودکان خواهد شد .

خواص انگور در بارداری 

انگور برای رشد جنین در دوران بارداری بسیار مفید و موثر است .

این میوه سرشار از اسید های آلی می باشد ،  مانند :

 • اسید سیتریک
 • تارتاریک
 • مالیک
 • اسید اسکوربیک

به مادران باردار توصیه می شود تا در زمان بارداری برای حفظ سلامت بدن خود و رشد بهتر جنین ، به طور منظم انگور مصرف کنند . درمان کم خونی در زمان بارداری را با مصرف انگور می توان عملی کرد . سوخت و ساز بدن را در زمان بارداری افزایش داده و استفاده از میوه درخت انگور ، جذب ویتامین K و E را در خانم های باردار سریع و آسان می کند . یبوست در بارداری را بهبود می بخشد و سطح کلسترول خون را در زنان باردار کاهش می دهد . باعث افزایش سیستم ایمنی بدن می شود و به گرفتگی عضلات در خانم های باردار کمک خواهد کرد .

آب انگور و میوه آن خستگی و استرس را در خانم های باردار کنترل می کند .

خواص غوره 

 • به لثه ها و نرمی آنها کمک می کند .
 • آبغوره برای افراد چاق مفید است .
 • خوردن آبغوره در زمان بلوغ دختران باعث جلوافتادن قاعدگی خواهد شد .
 • کبد را تقویت می کند و به درمان درد های مضمن مانند کمر درد و پادرد کمک خواهد کرد .
 • آبغوره ، حاوی تارتارات پتاسیم می باشد که برای درمان رماتیسم و سیاتیک مورد استفاده قرار می گیرد .

مضرات انگور 

 • انگور برای کسانی که ترشحات حلق و بینی دارند مضر بوده و موجب تشدید آن خواهد شد .
 • مصرف بیش از اندازه از انگور و آب انگور می تواند سنگ کلیه ایجاد کند .
 • کسانی که از درد معده رنج می برند باید این میوه را بدون پوست مصرف کنند و در صورت لزوم از آب میوه طبیعی آن بهره بگیرند ، چرا که پوست این میوه دیرتر هضم شده و باعث نفخ و دل درد خواهد شد .
 • زیاده روی در خوردن آن برای کبد مضر است .

بیشتر بیاموزیم 

 • به انگور خشک ، کشمش می گویند .
 • ترکیبات میوه انگور شباهت زیادی با شیر مادر دارد .
 • فصل برداشت محصول درخت مو در فصل اردیبهشت ماه است.
 • البته باید در این فصل ، خوشه های کاملا رسیده را چید و به خوشه های نارس زمان داد تا آنها رسیده شوند . چرا که زمان رسیدن خوشه ها و میوه ها ، در این درخت یکسان نیست ، برخی از خوشه ها زودتر و برخی دیگر دیرتر می رسند .
 • محل کاشت درختان انگور را تاکستان می گویند .
 • انگور طبیعت گرم و تر دارد ، هسته انگور طبیعت سرد و خشک دارد .
 • درخت انگور همان درخت مو نام دارد .

امتیازها
رتبه این مطلب

دانه برفی

باعث افتخار ماست که با ارائه اطلاعات به شما عزیزان ، در زیبایی منازل و محیط اطراف شما نقش داشته باشیم .

نوشته های مشابه

guest
2 دیدگاه کاربران
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
بازخورد درون خطی
نمایش همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا