درختان و گیاهان

درخت انگور

خصوصیات درخت انگور (مو) و کاربرد آن

ویژگی های درخت انگور یا مو  

درخت انگور ، گونه ای از درختان میوه محسوب می شود و از خانواده انگور سانان به شمار می آید .

این درختان متعلق به آسیای صغیر و ایران بوده که در حدود ۶۰۰ گونه مختلف دارند .

درخت انگور با نام علمی vinifera جز گیاهان رونده و بوته ای محسوب می شود .

در نقاط مختلف جهان این درخت را برای میوه های آن می کارند . جز نخستین و قدیمی ترین گیاهان به حساب می آید . درختان انگور را بیشتر در مناطق نیمه گرمسیری و معتدل می توانید ببینید . با دانه برفی همراه باشید تا شرایط نگه داری و کاربرد های درخت انگور ، این میوه بهشتی را برای شما به اشتراک بگذاریم .

همانطور که اشاره شد علت کاشت این درخت در دنیا ، میوه آن و همچنین محصولات متعددیست که از میوه این درخت تولید می شود .

از میوه آن برای تهیه شیره انگور ، آبغوره ، کشمش ، سرکه و مویز و … استفاده می کنند .

درخت انگور

میوه درخت انگور ، بافتی گوشتی ، شیرین و آبدار دارد و در دو گروه زیر جای می گیرند :

 • دانه دار
 • بدون دانه

کشورهای خارجی تولید کننده انگور در دنیا عبارتند از :

 • آلمان
 • ایتالیا
 • آمریکا
 • برخی از کشورهای اروپایی

بیشترین کاربرد انگور در این کشورها برای تهیه شراب است .

رنگ میوه درختان انگور ، معمولا ، قرمز ، سبز ، زرد و گاهی بنفش می باشد .

طبق آمار به دست آمده ، ایران جز مهمترین تولید کنندگان انگور در جهان می باشد که حدود ۳ درصد کل این محصول در جهان را به خود اختصاص داده است . از مهمترین شهرهایی در ایران که بیشترین انگور را تولید می کنند می توان شهر ملایر را نام برد که به شهر انگور نیز معروف است .

نگهداری درخت انگور

آبیاری درخت انگور 

برای رشد بهتر درخت می توانید هر هفته ۲ مرتبه گیاه را آبیاری نمایید .

در فصول بارندگی ، این مقدار آبیاری متغییر بوده و گاهی حتی به ۱۴ روز یک بار نیز می انجامد . البته نهال هایی که تازه کاشت می شوند ، قطعا به آبیاری بیشتری نیاز دارند . هر چه هوا گرمتر باشد مسلما نیاز آبی گیاه شما نیز بیشتر خواهد بود . به طور کلی درخت انگور ، محیطی همیشه مرطوب را دوست دارد . اما دقت کنید که آبیاری بیش از اندازه برای نهال جوانی که در گلدان کاشته می شود می تواند خطر پوسیدگی و انواع بیماری ها را در بر بگیرید .

در مناطق سردسیر که تابستان های گرم دارند ، حدودا هر درخت مو ۵۰۰ میلی لیتر در روز به آب نیاز دارد و در مناطق معتدل ۷۵۰ میلی لیتر و نقاط گرم این میزان به ۱۳۵۰ میلی لیتر آب در روز نیز افزایش می یابد .

نور درخت انگور

درخت انگور نیاز نوری بالایی برای کیفیت بهتر محصول خود دارد .

آنها باید در نور مستقیم خورشید کشت شوند و به طور کلی این درختان را در مکانهایی می کارند که روزانه حداقل ۷  الی ۸ ساعت نور را دریافت کنند .

خاک درخت انگور 

خاکی که برای کاشت درخت انگور انتخاب می کنید ، باید :

دارای مواد مغذی باشد .

بتواند حداکثر مقدار مناسب آب را در بافت خود حفظ کند .

این درخت دارای ریشه های گسترده ای در خاک است بنابراین خاک باید ، سبک و دارای زهکشی مناسب باشد تا گیاه بتواند به راحتی عمل ریشه پراکنی را انجام دهید . سعی کنید از خاک های اسیدی و دارای نمک استفاده نکنید . بهترین خاکی که می توانید درختان انگور را در آن پرورش دهید ، خاک های شنی و کمی آهکی است .

چگونگی هرس درخت انگور 

هرس به موقع درختان ، عاملی مهم در میوه دادن آنهاست ، اما به طور کلی ، هرس به معنی حذف شاخ و برگ اضافی درخت به منظور رشد بهتر گیاهان و کیفیت بالاتر محصول است . هرس درخت انگور هم از این قاعده مستثنی نیست . بلکه هرس در این نوع از درخت ، امری ضروری و مهم می باشد .

هرس از اهمیت بالایی برخوردار است و باعث افزایش عمر درخت می شود .

هرس درخت باعث افزایش محصول و کیفیت بهتر ، همچنین جوان سازی درخت و جلو گیری از ریزش میوه های آن خواهد شد .

درخت مو ، جز هرس پذیرتین گیاهان است و هر سال به هرس نیاز دارد .

این امر ، با حذف کردن ۸۰ درصدی شاخ و برگ آنها اتفاق می افتد .

شاید به جرأت بتوان گفت مرحله هرس درخت مو جزء مهمترین مراحل در رشد گیاه و عملیات باغی به شمار می رود . هرس نه تنها به میوه دهی درخت مو در سال کمک می کند بلکه زمینه رشد میوه ها را در سال بعدی نیز فراهم خواهد کرد . به طور کلی هرس درخت مو جهت فرم دهی و میوه دهی بیشتر و بهتر صورت می گیرد . قسمت هایی که برای رشد گیاه هرس می شوند عبارتند از :

 1. پاجوش ها و تنه جوش ها
 2. شاخه های پراکنده
 3. تنه
 4. شاخک ها
 5. تاج شاخه های قدیمی و رسیده
 6. شاخه های اصلی

انواع هرس درخت مو

هرس در فصل زمستان و تابستان صورت می گیرد .

هرس خشک ( در فصل زمستان ) :

در زمانی که گیاه در دوره خواب و استراحت در فصل زمستان به سر می برد زمان خوبی برای اصلاح شاخ و برگ های خشکیده است . به این نوع هرس ، هرس خشک می گویند .

هرس سبز ( در فصل تابستان ) :

این هرس کامل کننده هرس در فصل زمستان می باشد که در زمان فعالیت گیاه در تابستان صورت می گیرد . این هرس در صورت نیاز ممکن است در تمام طول رشد اتفاق بیافتد . هرس سبز بر روی قسمت های شاخه ، جوانه ، برگ و خوشه ها امکان پذیر است . کاشت نهال از همان سال اول کاشت و هر ساله بعد از آن نیازمند هرس می باشد . البته کسانی که در مناطق سردسیری زندگی می کنند ، پس از فصل زمستان ، یعنی در اویل بهار می توانند هرس درخت مو را شروع کنند .

آفات درخت انگور

از آفات شایعه درخت انگور می توان به کرم خوشه خوار ، زنجره درخت انگور ، زنجرک مو ، سفیک مو ، پوسیدگی ریشه و گال باکتریالی اشاره کرد و در صورت مشاهده این گونه آفات می توانید از سم هایی مانند ، دیازینون و اتیون فوزالن ،  و انواع کنه کش ها مانند ، اومایت ، فنکاپتون در فصل های بهار و تابستان استفاده کرد .

تکثیر درخت مو

تکثیر را به چند روش می توان انجام داد که مهمترین روش های آن عبارتند از :

 1. قلمه زدن
 2. پیوند زدن
 3. خوابانیدن
 4. جوانه
 5. کاشت بذر

۱ – قلمه زدن 

در این روش از شاخه های دو ساله در فصل پاییز استفاده نمایید .

قسمت دو ساله را از شاخه های انگور ، کلید نام گذاری کرده اند .

قلمه ای به طول ۶۰ الی ۷۰ سانتی متر از گیاه مادر جدا کنید و بستر مناسبی از ماسه های نرم و مرطوب تهیه کرده و این قلمه ها را در آن بکارید . این قلمه ها را تا رسیدن فصل بهار ، در مکانی خنک قرار دهید . بعد از اینکه زمان درخت کاری در اویل بهار رسید ، این قلمه ها را از خاک بیرون آورده و آنها را به مدت ۲ روز در آب نگهداری کنید . بعد از این مراحل ، آنها را در باغچه حیاط خود بکارید . اگر می خواهید قلمه ها را در فصل بهار بگیرید ، باید دقت داشته باشید که از شاخه های جوان و یکساله به همراه چند سانتی متر از شاخه های دو ساله یا همان کلید ، استفاده نمایید .

کاشت درخت انگور در حیاط خانه 

قبل از هر چیز باید بدانید که درخت انگور یک درخت رونده است .

اگر قصد دارید آن را در حیاط منزل خود کاشت کنید باید شرایط و فضای کافی برای آن را در نظر بگیرید . برای رشد بهتر درخت ساقه های آن را می توان به حصار متصل نمود . برای کاشت درخت انگور باید مراحل کشت را تهیه کرده و نهال مرغوب و سازگار با محیط انتخاب کنید . این روش از همان عنوان قلمه زدن که توضیح داده شد تبعیت می کند .

۲ – خوابانیدن 

توضیحات کامل در مورد روش خوابانیدن را در مطلب درخت پیچ امین الدوله مطالعه بفرمایید .

۳ – پیوند زدن 

پیوند زدن درختان میوه ، جهت افزایش میوه و باردهی ، همچنین ، کیفیت بالا انجام می گیرید . در درخت انگور ، می توان از پیوند اسکنه ای بهره برد . پیوند اسکنه ای که به پیوند خزانه نیز شهرت دارد در مطلب درخت سیب توضیح داده شده است . این عمل را می توانید در فصل پاییز انجام بدهید . پیوند زدن معمولا برای درختان پیر و مسن انجام می شود به طوری که این درخت را در نزدیکی خاک قطع کرده و پیوندک های جوان و مرغوب را در شکاف پایه اصلی قرار می دهند . پایه اصلی (درخت مادر که قلمه به آن پیوند زده می شود پایه نام دارد) .

این مطلب را هم بخوانید !
درخت انبه

این عمل را برای درختان انگور وحشی و غیر مرغوب انجام می دهند .

۴ – جوانه 

در این روش به سراغ شاخه های چوبی و دارای جوانه بروید ، بستر مناسبی از خاک های سبک مانند ، ماسه + کود دامی + کود باغچه به میزان مساوی تهیه نمایید . جوانه را درون خاک بکارید و گلدان را در شرایط گرم و مرطوب ، با نوری مناسب درون خاک قرار دهید تا ریشه زایی کنند . دما را بین ۱۸ الی ۲۵ درجه سانتی گراد نگه دارید .

۵ – کاشت بذر ( آموزش تصویری)

 • معمولا برای به وجود آمدن انگور های تازه انجام می شود .
 • رشد کردن بذر ها شرایط خاصی را می طلبد . که آموزش چگونگی کاشت را در اینجا می توانید ببینید .

۱ – گونه ی مناسب را انتخاب کنید 

کاشت درخت انگور

همانطور که می دانید انگور گونه های مختلفی دارد . بنابراین با توجه به مکان جغرافیایی خود می توان گونه های آن را کاشت . صدها گونه ی متفاوت درخت انگور در دنیا وجود دارد پس نوعی از آن را انتخاب کنید که هم برای مناطقی که در آن زندگی می کنید مناسب باشد و هم نیاز شما را از آن درخت برآورده سازد . این امر باعث می شود که موفقیت شما را در کاشت درختان انگور را به حداکثر برساند . اکثر گونه های این درخت با مناطق جغرافیایی و عوامل اقلیمی سازگار می باشد .

۲ – دانه های انگور را تهیه کنید 

دانه های انگور انتخاب شده را تهیه کنید . بعد از اینکه مشخص کردید چه نوع درخت انگوری می خواهید بکارید .   باید تمامی دانه ها را از خوشه ی اصلی دانه دانه و جدا کرد .

۳ – از سالم و بادوام بودن دانه ها اطمینان حاصل کنید 

 دانه ها را نگاه کنید تا از سالم بودن و شرایط خوبی برخوردار باشند . تشخیص این کار کمی دشوار است . دانه را به آرامی  در لابه لای انگشتان خود بکشید تا قسمت های گوشتی از بذر جدا شوند .  اگر رنگ بذر خاکستری متمایل به قهوه ای (  دانه ها باید دارای گوشت زرد رنگ با بافتی سالم باشند ) و قسمت میانی پوسته به رنگ زرد باشد . این بذر کاملا سالم است . بعد از تست کردن دانه ها ، آن ها را درون آب قرار دهید . یکی دیگر از نشانه های سالم بودن بذر باقی ماندن در کف ظرف و نیامدن روی سطح آب است .

۴ – دانه ها را در آب قرار دهید 

مراحل کاشت درخت انگور

دانه های سالم را جدا و دانه های پوک و بی ارزش را دور بریزید .

دانه های شسته و بدون گوشت را کاملا بشویید .

بذرها را به مدت ۱ شبانه روز در آب بدون املاح و کلر قرار دهید .

۵ – محیط سرد برای بذرها فراهم سازید (بذرها را در یخچال بگذارید)

بسیاری از بذرها ، برای جوانه زدن به هوای سرد و مرطوب نیاز دارند . این امر در طبیعت با قرار گرفتن دانه ها در فصل زمستان حاصل می شود . اما در کاشت بذر فیزیکی باید از فرایند تطبیق کمک گرفت و آن را شبیه سازی کرد . برای این کار به دنبال یک نایلون پلاستیکی بروید ( البته از دستمال کاغذی مرطوب و … هم می توان استفاده کرد ) . کیسه را با موادی چون ماسه + کوکوپیت مرطوب پر کنید .

البته می توان به جای این ترکیب از ذغال سنگ نارس هم می توان استفاده نمود . چراکه این مواد تمامی مواد غذایی را برای رشد دانه داشته و خواص ضد قارچی دارد . بذرها را در عمق ۱/۵ سانتی متری  خاک بریزید . کیسه ها را درون یخچال به مدت ۲ الی ۳ ماه با دمای ۱ الی ۳ درجه ی سانتی گراد قرار دهید تا نیاز سرمایی بذرها برای جوانه زنی فراهم شود .

۶ – دانه ها را در گلدان بکارید

با پایان مرحله ی پنجم نوبت به کاشت بذرها در گلدان می رسد . دانه ها را از یخچال خارج کنید ، گلدان های مناسب کاشت را با بستری از خاک هایی چون ماسه + پیت ماس پر کنید و بذرها را با فاصله ی ۳ الی ۴ سانتی متر از هم بکارید . گلدان را در جای گرم قرار دهید . دمای مناسب برای رشد این بذرها در شب ۱۵ درجه سانتی گراد و در روز ۲۰ درجه ی سانتی گراد می باشد . دانه ها باید در شرایطی گرم و مرطوب قرار گیرند . اگر سطح خاک خشک به نظ رسد ، باید با مقداری اسپری آب سطح خاک را مرطوب کنید . جوانه زدن این بذرها ممکن است بین ۱۴ روز الی ۲ ماه به طول بینجامد .

۷ –  کاشت نهال ها در گلدان

در این مرحله شاهد رشد نهال ها هستیم . اگر طول این نهال ها به ۸ الی ۱۰ سانتی متر رسید باید هر کدام را در گلدان دیگر با سایز بزرگتری کاشت . نهال ها را در خانه و یا گلخانه نگهداری کنید تا به نهال های بزرگتر با طول حداقل ۳۰ سانتی متر برسند . نهال ها باید دارای ریشه های سالم و حداقل ۶ الی ۷ برگ داشته باشند .

۸ – نهال را در باغ و یا باغچه بکارید 

 در این مرحله زمان کاشت نهال درخت انگور در باغ فرا رسیده است . منطقه ی نورگیری در باغ و یا باغچه ی منازل خود در نظر بگیرید . انگور برای رشد خود ، به مکانی کاملا آفتاب گیر با نور مستقیم خورشید ( ۷ الی ۸ ساعت نور خورشید ) و خاکی با زهکش مناسب نیاز خواهد داشت . برای زهکش بودن خاک می توان مقداری شن + خاکبرگ + کود پوسیده دامی را به خاک اضافه نمود . نهال را از گلدان به آرامی خارج کنید . گودالی مناسب با ریشه ی گیاه حفر کرده و نهال را درون آن قرار دهید و مجدد خاک درون گودال بریزید . فاصله ی مناسب در کاشت نهال های این درخت حداقل ۲/۵ الی ۳ متر می باشد .

۹ – برای درختان انگور قیم درست کنید 

درختان انگور زمانی که کوچک (نهال) هستند ، نیازی به قیم و داربست ندارد . همان میخ ها برای پشتیبانی و تثبیت آنها در خاک کفایت می کند . زمانی درختان چند ساله و بزرگ شدند ، بهتر است برای آن ها از قیم و یا داربست استفاده نمود ( گیاه یک گیاه رونده است ) . برای این کار ، انتهای درخت را به یک سیم وصل کنید و اجازه دهید در امتداد آن رشد کند .

۱۰ – از درخت انگورتان به خوبی مراقبت کنید 

پس از کاشت ، از درختان انگور به خوبی مراقبت کنید تا به گیاهانی بزرگ ، تنومند و مثمر تبدیل شوند .

این درختان از ۳ الی ۴ سال بعد از کاشت می توانند به میوه دهی برسند .

علت بار ندادن درخت انگور 

عوامل متعددی می تواند علت بار ندادن درخت انگور باشند که عوامل اصلی  :

 • گرما و سرمای بیش از اندازه
 • آفات
 • شرایط محیطی
 • خاک
 • کمبود نور
 • رشد بیش از حد گیاه
 • هرس نکردن درختان

نبود نور کافی ، از دلایل اصلی و مهم بار ندادن درخت انگور می باشد .

بیماری هایی مانند ، بوتراتیس ، سفیدک های پودری و کنه ها نیز در ندادن بار برای درخت انگور ، تاثیرات چشم گیری دارند . رشد بیش از اندازه گیاه نیز از جمله دیگر عوامل برای این مشکل است . استفاده نکردن از زنبورها و عوامل دیگر برای گرده افشانی درخت نیز به این مشکل دامن میزند به شکلی که :

برخی از درختان انگور ، به طور طبیعی گل های نر و ماده تولید می کنند ، در این حالت ، گرده افشانی نیاز نیست ، اما برخی از آنها فقط گلهای نر تولید می کنند . در این صورت خبری از میوه نخواهد بود ، به کار گیری اسید GA3 یا جیبرلیک توسط بعضی از افراد برای تولید انگور های تجاری مرسوم شده که استفاده از این هورمون باعث افزایش اندازه های انگور می شود . این هورمون بعد از گذشت چند سال ، درخت را تعضیف نموده و سبب افت بار در درختان خواهد شد .

هرس نکردن به موقع درختان انگور می تواند علت بار ندادن این گیاه باشد .

خاک نامناسب مانند خاک های روشن ، دارای نمک ، فاقد آهک و اسیدی از علل دیگر میوه ندادن این درخت به شمار می رود .

کود دهی و تغذیه درخت انگور

از انواع کود های آلی مانند کود های حیوانی ، اسید آمینه ، اسید هومیک ، ورمی کمپوست می توانید استفاده نمایید . از کود های حیوانی به روش های چالکود در فصل زمستان می توانید بهره ببرید . استفاده از کود های اسید آمینه ، به بالا رفتن و سطح کیفی محصول کمک خواهد کرد . کود دهی معمولا ، در زمان پیدایش جوانه ها ، صورت می گیرد و اسید آمینه باید به صورت محلول پاشی روی خاک انجام شود .

 اسید آمینه :

موجب بهتر شدن خاک و خصوصیات شیمیایی و فیزیکی آن خواهد شد .

اسید هیومیک :

بعد از مشاهده خوشه های درخت انگور می توانید کود دهی نمایید .

این مطلب را هم بخوانید !
درخت بلوط

این عمل به صورت آبیاری انجام می شود .

ورمی کمپوست :

به علت دارا بودن انواع ویتامین ها و عناصر غذایی ، شرایط رشد و میوه دهی را برای درختان انگور فراهم می سازد . کود ورمی کمپوست ، کود معقول و مطلوب بوده که فاقد آلودگی میکروبی می باشد . این کود غذای کامل و نیاز یک گیاه را برای رشد بهتر تامین می کند . همچنین به حفظ رطوبت در خاک کمک خواهد کرد .

انواع درخت انگور 

درختان انگور انواع مختلفی دارند ، که می توان به :

یاقوتی قرمز و سفید ، خلیلی ، شاماما ، عسکری ، فخری ، مهدی خوانی ، کندوری ، شاهرودی قرمز و زمستانی ، ریش بابا ، دانه دار و بدون دانه ، عروسان سیاه ، ابی ، مادر و بچه ، کشمشی ، لعل ، حاجی عباسی ، چشم گاوی ، غلامی ، روچه سفید و قرمز ، صاحبی ، نباتی ، الوان ، خیراندیش ، رویال سبز ، والنسیا ، رازقی شیرازی و … اشاره نمود .

در ادامه به معرفی چند درخت انگور می پردازیم .

مهمترین درختان انگور  

۱ – انگور خلیلی :

درخت انگور خلیلی - دانه برفی

حبه های آن به شکل گرد و سبز دیده می شود .

انگور خلیلی در ارومیه جز زودرس ترین انگورها به شمار می رود .

۲ – انگور سیاه (مادر و بچه ) :

درخت انگور

دارای حبه های گرد می باشد و جز انگور های دانه دار محسوب می شود .

از این نوع انگور ها شیره تولید می کنند .

۳ – انگور عسکری یا شیرازی :

درخت انگور عسکری - دانه برفی

این نوع انگور در شهرهای زرقان ، شیراز و ممسنی کاشت می شود .

از این نوع انگور هم برای مصارف تازه خوری و هم برای تهیه کشمش استفاده می شود . انگور عسکری ، دارای حبه های کشیده به رنگ سبز کمرنگ می باشد . این انگور معمولا زودرس تر از سایر انگور ها ست .

۴ – انگور حسینی یا ریش بابا :

درخت انگور

این انگور دارای حبه های درشت ، کشیده و دانه دار محسوب می شود ، طول دانه های آن ۲ الی ۳ سانتی متر است ، نام دیگر این انگور در مناطق مختلف ایران انگشت عروس می باشد . کاربرد آن معمولا تازه خوری است .

۵ – انگور شانی یا شاهانی ( سلطانی ) :

این انگور در رنگ های سفید و قرمز یا سبز و قرمز در نقاط مختلف ایران کاشته می شود . برای مویز (نوعی کشمش) و تازه خوری کاربرد دارد . دارای دانه های گرد و پوستی ضخیم می باشد ، از این رو می توان آن را به مدت طولانی نگهداری کرد .

۶ – انگور یاقوتی :

دارای حبه های قرمز و بدون دانه بوده و به صورت متراکم دیده می شود .

جز انگور های زودرس است و برای مصارف تازه خوری کاربرد دارد .

۷ – انگور کشمشی :

انی انگور در رنگ های زرد و قرمز در نقاط مختلف ایران کاشته می شود . از این نوع انگور ، شیره و کشمش تولید می کنند و همچنین برای مصارف تازه خوری کاربرد دارد .

خواص انگور در طب سنتی 

درخت انگور همانند درختان برگ بو ، درخت آلو ، درخت زبان گنجشک ، درخت بلوط ، درخت پشن فروت ، درخت اکالیپتوس دارای خواص متعدد خصوصا در طب سنتی می باشد .

 • میوه انگور سرشار از آنتی اکسیدان است .
 • دارای ویتامین آ ، ب ، ث می باشد  .
 • دارای عناصر مختلفی مانند ، آهن ، آب ، فسفر ، پتاسیم ، پروتئین ، کلسیم و مواد قندی است .
 • از دانه های انگور ، روغنی فاقد بو و طعمی دلپذیر تهیه می شود که در طب سنتی کاربردهای زیادی دارد .

خواص انگور برای پوست و مو 

انگور دارای خواص متعدد و فراوانی برای پوست شماست .

انگور یک ضد آفتاب طبیعی به شمار رفته و پوست را در برابر آفتاب سوختگی محافظت می کند . راه استفاده از آن هم به صورت خوراکی و مصرف میوه و هم به صورت استعمال خارجی به شکلی که از میوه آن می توان ماسک موضعه ای تهیه نمود ، می باشد . انگور پوست را شفاف می کند . می توانید آن را روی صورت در جهت درخشندگی و نرمی پوست استفاده نمایید .

 • مصرف انگور ، جوش و جای جوش را بهبود می بخشد .
 • ریزش مو را با استفاده از این میوه می توانید کنترل کنید .
 • باعث درخشانتر شدن بافت موها می شود .
 • شوره سر را نیز بهبود می بخشد .

خواص انگور برای لاغری 

انگور بهترین میوه برای دوستانی است که قصد دارند لاغر شوند .

دانه برفی به عزیزان چاق توصیه می کند که ۲ الی ۳ روز در هفته از میوه انگور یا آب آن به جهت کاهش وزن استفاده نمایند . همچنین ، استفاده این میوه برای افراد چاق باعث جلوگیری از سنگ صفراوی و مسمومیت می شود .

خواص انگور سیاه : 

 • انگور سیاه از آسم جلوگیری می کند .
 • با خوردن آن می توانید به درمان سل و سیاه سرفه کمک کنید .
 • این انگور خون ساز بوده و باعث جلوگیری از سرطان می شود .
 • از ورود باکتری ها به بدن نیز جلوگیری می کند .
 • می تواند میگرن را نیز بهبود بخشد .
 • برای درمان نقرس و همچنین زخم های دهان از این میوه استفاده کنید .
 • انگور سیاه روند پیری را به تعویق انداخته و به سلامت بدن شما کمک می کند .
 • سرشار از فیبر بوده و برای جلوگیری از مشکلات گوارشی ، یبوست و اسهال مفید است .
 • کم خونی را درمان کرده و موجب افزایش گردش خون خواهد شد .
 • انگور سیاه ، سطح قند خون را نیز کاهش می دهد .

خواص انگور ژاپنی 

به کم خونی و رفلاکس معده کمک می کند .

این نوع انگور بهترین میوه برای غذا رسانی و خون رسانی به بدن به حساب می آید .

خواص انگور برای کودکان 

انگور سرشار از آنتی اکسیدان بوده و یک میوه کاملا مفید برای کودکان می باشد . بدن کودکان را در برابر ترکیبات اکسیدانی حفظ می کند و همچنین ویتامین مورد نیاز بدن را به دلیل داشتن ویتامین C تامین می کند . باعث افزایش هموگلوبین و سلول های قرمز در بدن کودکان می شود . توصیه می شود قبل از مصرف این میوه ، شست و شوی کامل انجام شود و سپس در اختیار کودکان قرار دهید .

در صورت مشاهده میوه های نارس ، از مصرف آن برای کودکان جلوگیری کنید زیرا باعث ایجاد مشکلات گوارشی و دل درد در کودکان خواهد شد .

خواص انگور در بارداری 

انگور برای رشد جنین در دوران بارداری بسیار مفید و موثر است .

این میوه سرشار از اسید های آلی می باشد ،  مانند :

 • اسید سیتریک
 • تارتاریک
 • مالیک
 • اسید اسکوربیک

به مادران باردار توصیه می شود تا در زمان بارداری برای حفظ سلامت بدن خود و رشد بهتر جنین ، به طور منظم انگور مصرف کنند . درمان کم خونی در زمان بارداری را با مصرف انگور می توان عملی کرد . سوخت و ساز بدن را در زمان بارداری افزایش داده و استفاده از میوه درخت انگور ، جذب ویتامین K و E را در خانم های باردار سریع و آسان می کند . یبوست در بارداری را بهبود می بخشد و سطح کلسترول خون را در زنان باردار کاهش می دهد . باعث افزایش سیستم ایمنی بدن می شود و به گرفتگی عضلات در خانم های باردار کمک خواهد کرد .

آب انگور و میوه آن خستگی و استرس را در خانم های باردار کنترل می کند .

خواص غوره 

 • به لثه ها و نرمی آنها کمک می کند .
 • آبغوره برای افراد چاق مفید است .
 • خوردن آبغوره در زمان بلوغ دختران باعث جلوافتادن قاعدگی خواهد شد .
 • کبد را تقویت می کند و به درمان درد های مضمن مانند کمر درد و پادرد کمک خواهد کرد .
 • آبغوره ، حاوی تارتارات پتاسیم می باشد که برای درمان رماتیسم و سیاتیک مورد استفاده قرار می گیرد .

مضرات انگور 

 • انگور برای کسانی که ترشحات حلق و بینی دارند مضر بوده و موجب تشدید آن خواهد شد .
 • مصرف بیش از اندازه از انگور و آب انگور می تواند سنگ کلیه ایجاد کند .
 • کسانی که از درد معده رنج می برند باید این میوه را بدون پوست مصرف کنند و در صورت لزوم از آب میوه طبیعی آن بهره بگیرند ، چرا که پوست این میوه دیرتر هضم شده و باعث نفخ و دل درد خواهد شد .
 • زیاده روی در خوردن آن برای کبد مضر است .

بیشتر بیاموزیم 

 • به انگور خشک ، کشمش می گویند .
 • ترکیبات میوه انگور شباهت زیادی با شیر مادر دارد .
 • فصل برداشت محصول درخت مو در فصل اردیبهشت ماه است.
 • البته باید در این فصل ، خوشه های کاملا رسیده را چید و به خوشه های نارس زمان داد تا آنها رسیده شوند . چرا که زمان رسیدن خوشه ها و میوه ها ، در این درخت یکسان نیست ، برخی از خوشه ها زودتر و برخی دیگر دیرتر می رسند .
 • محل کاشت درختان انگور را تاکستان می گویند .
 • انگور طبیعت گرم و تر دارد ، هسته انگور طبیعت سرد و خشک دارد .
 • درخت انگور همان درخت مو نام دارد .

برچسب ها

دانه برفی

باعث افتخار ماست که با ارائه اطلاعات به شما عزیزان ، در زیبایی منازل و محیط اطراف شما نقش داشته باشیم .

نوشته های مشابه

2
دیدگاه بگذارید

avatar
1 تعداد دیدگاه ها
1 تعداد پاسخ به دیدگاه ها
0 دنبال کننده ها
 
بیشترین پاسخ به یک دیدگاه
پر طرفدارترین دیدگاه
2 نظر نویسندگان
دانه برفیمراد نظرات اخیر نویسندگان
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
مراد
مهمان
مراد

باسلام مطالب خیلی خوب بود اگه مراحل کاشت انگور را به‌صورت تصویری قرار بدید به نظرم بهتر به مبتدیان کمک خواهد کرد

بستن